Morgen-briefing: Grundlægger trækker sig fra nordjyske TimePlan Software / Nets i fyringssag: Risikerede konkurs / Kapitalfond vil investere i mindre tech-selskaber

Grundlægger trækker sig fra nordjyske TimePlan Software. Nets i fyringssag: Risikerede konkurs. Kapitalfond vil investere i mindre tech-selskaber. Warren Buffet investerer næsten seks milliarder kroner i Amazon. Tøjcontainere skal selv fortælle, når de er fyldte

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld, hvor din morgen-briefing bestyrer i dag er Dan Jensen.

Grundlægger trækker sig fra nordjyske TimePlan Software

Efter 24 år som topchef trækker Henrik Baasch sig som direktør fra nordjyske TimePlan Software, som han selv har stiftet.

I stedet har selskabet ansat Rex A. Clausager, der nu overtager CEO-posten i Aalborg-selskabet, der har omkring 30 medarbejdere og i de senere år ret stabilt har landet et overskud på omkring 15 millioner kroner.

“At fortsætte TimePlans vækst og ekspansion kræver 120 procent fokus fra direktørens side. Efter jeg er fyldt 60, må jeg erkende, at ønsket om at fokusere på andre ting i livet har meldt sig og at have mere tid sammen med min familie,” meddeler Henrik Baasch.

Han fortsætter som bestyrelsesformand for selskabet, der leverer TimePlan-systemet til personaleadsministration til 400 virksomheder i 25 lande.

Nets i fyringssag: Risikerede konkurs

En fejl hos Nets i julen 2014 betød, at virksomheden pludselig var i akut pengemangel på det svenske marked, hvilket i værste tilfælde kunne have ført til konkurs.

Sådan lød det ifølge Børsen onsdag fra topchef Bo Nilsson, da han blev afhørt i Retten i Glostrup.

Nets er blevet sagsøgt af den tidligere chef for treasury-afdelingen,. Ralitsa Møller, der forlanger 21,5 millioner kroner for uretmæssig fyring.

Hun modtog i forbindelse med sin fyring i alt knap 3,2 millioner kroner.

“Hun er den, jeg kan huske, der er blevet behandlet absolut bedst i forbindelse med en aftrædelse," sagde Bo Nilsson ifølge avisen.

Kapitalfond vil investere i mindre tech-selskaber

Den danske kapitalfond VækstPartner Kapital er klar med sin anden fond, der kommer til at indeholde 350 millioner kroner, som skal investeres i mindre danske tech-virksomheder.

Det meddeler kapitalfonden i denne pressemeddelelse.

VækstPartner Kapital har ganske vist endnu ikke leveret en fuld exit på sin første fond, hvor pengene til gengæld er blevet investeret hurtigere end forventet.

“Der er masser af muligheder i at investere i mindre virksomheder. Vi fokuserer på sunde selskaber med 10-75 millioner i omsætning, og der er mange fine virksomheder i det segment, som handles til fair priser. Vi ser store vækstmuligheder i mange af de virksomheder, vi bliver præsenteret for. Især hvis man kobler dem med en ekstraordinært aktiv ejer som os, der er drevet af at gå ind og arbejde med modning og udvikling af virksomhederne,” lyder det fra kapitalfonden.

Den har allerede investeret i selskaber som LeadFamly og CIM.

Warren Buffet investerer næsten seks milliarder kroner i Amazon

Den kendte investor og en af verdens rigeste mennesker Warren Buffet, har netop investeret 860,6 millioner dollar - næsten seks milliarder kroner - i Amazon-aktier via investeringsselskabet Berkshire Hathaway.

Warren Buffet er kendt for at købe meget massivt op, når han beslutter sig for at investere i en virksomhed, og han er blevet berømt - og rig - på at have blik for de guldrandede papirer.

Berkshire Hathaway ejer også store aktierposter i Red Hat og Apple.

Tøjcontainere skal selv fortælle, når de er fyldte

Frelsens Hær udstyrer nu sine kendte tøjcontainere til indsamling af brugt tøj med sensorer, der giver besked, når containerne er fyldte. Det sker i samarbejde med Telia.

Containerne tømmes i dag i meget ujævn frekvens, og det giver et stort spild, mener Frelsens Hær - både når det gælder tømning af ikke-fyldte containere og tømning af overfyldte containere, da folk ofte her placerer sække ved siden af containerne, hvilket betyder det kan blive ødelagt af vind og vejr.

“De intelligente sensorer er alle udstyret med et SIM-kort, så de kan sende et signal til et centralt overvågningssystem, når den enkelte container er ved at være fyldt. Dermed kan Frelsens Hær monitorere samtlige containere og planlægge kørsel og tømning. Desuden kan man undgå at køre unødvendige ture med opsamlingsbilerne, hvilket sparer både tid, slitage, brændstof og CO2-udledning,” meddeler Telia og Frelsens Hær.

En mærkedag

Computerworld udsender ikke morgen-briefing i morgen fredag, da det er en helligdag.

Lad os derfor afslutningsvis denne morgen gøre opmærksom på, at 17. maj er en mærkedag, der måske er værd at bide mærke i.

Det er nemlig 100-års dagen for indførelsen af en arbejdsdag på otte timer for de danske lønmodtagere.

17. maj 1919 underskrev De Samvirkende Fagforbund og Dansk Arbejdsgiverforening efter lang tids protester, lockout og strejker nemlig en aftale, der fra senest 1. januar 1920 skulle indføre otte timers arbejdsdag og en såkaldt ‘engelsk uge’ - det vil sige otte timer mandag til fredag og til klokken 12:00 lørdag - for de danske lønmodtagere.

Arbejdsugen på 37 timer, som vi kender i dag, blev indført i 1991.

Morgen-briefing er tilbage mandag i din indbakke og på din foretrukne it-nyhedswebsite, cw.dk.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Red Barnet

    IT Support Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP Bruger- og rolleadministrator ved Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S