Kendt dansk vin-app taber over 50 millioner og har minus 120 millioner på egenkapitalen

Vivinos amerikanske moderselskab må holde hånden økonomisk under vin-appen frem til udgangen af 2019, efter et regnskab, hvor Vivino har tabt over 50 millioner kroner. Egenkapitalen har nu et minus på over 120 millioner kroner.

Artikel top billede

(Foto: Vivino)

Selvom den kendte danske vin-app Vivino har nået 35 millioner brugere i løbet af 2018, fosser pengene ud af selskabet.

Selskabet leverer et underskud på 50,7 millioner kroner.

Dermed er underskuddet vokset betydeligt i forhold til 2017, hvor de røde tal viste 33 millioner kroner.

Vivino har endnu ikke formået at levere et overskud i appens snart niårige levetid.

De mange års underskud kommer til udtryk på selskabets egenkapital, der fra 2017 til 2018 er faldet fra et minus på omkring 70 millioner kroner til nu at udgøre et minus på 120,8 millioner kroner.

Derfor har Vivinos amerikanske moderselskab, Vivino Inc, i et 'letter of support' forpligtet sig til økonomisk at holde hånden under Vivino og sikre selskabets overlevelse til udgangen af 2019, fremgår det af Vivinos årsrapport.

Vivino-appen giver brugerne muligheden for at scanne brugernes vinflasker og på den måde få adgang til andre brugeres anmeldelse af de pågældende vine.

Appen kan også bruges til at tjekke vinpriserne, ligesom Vivino også fungerer som en handelsplatform.

Læs også: "De bestilte en ekstremt dyr og meget fancy fransk vin. Da jeg kom hjem, ratede jeg den på Vivino. Den fik halvanden stjerne"

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    KMD A/S

    Product Owner

    Midtjylland

    IT-Forsyningen I/S

    It-arkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S