Dansk rigmand skal bruge 100 millioner til tele-virksomheden Bluetown

I mange lande er der stadig ikke internetdækning. Det vil dansk virksomhed med en modulær internetløsning gøre til sit springbræt for et væksteventyr. Men der mangler omkring 100 millioner, hvis de mål skal indfries.

Artikel top billede

I mange lande er internettet langt fra en ligeså stor selvfølge som herhjemme.

Den mangelvare er en del af forretningsgrundlaget for den danske virksomhed Bluetown.

Selskabet blev etableret i 2012 og har udviklet en modulær internetløsning, der kan tilpasses forskellige miljøer og landskaber.

Eksempelvis kan internetmasterne drives af solpaneler og batteri i de tilfælde, hvor en fast strømkilde ikke er tilgængelig.

Bluetown har vundet fem projekter, som venter på at blive ført ud i livet - men for at kunne gøre det, mangler der penge.

Det skriver Finans.

"Lige nu har Bluetown bare ikke pengene til at realisere det her store potentiale, og det er årsagen til, at vi nu prøver at hente flere penge til selskabet," lyder det fra Lars Kolind, der er storaktionær og næstformand i Bluetowns bestyrelse, til Finans.

Lars Kolin vil sammen med andre medlemmer af bestyrelsen selv investere 40 millioner kroner i selskabet, mens de 60 millioner kroner skal komme fra eksisterede kapitalejere og nye investorer.

Lars Kolind har udover Bluetown investeringer i selskaber som Spiir, Impero, YouNoodle, Conferize, Tixibot og Cybot.

Læs også: Dansk rigmand siger farvel til 51 millioner kroner efter fejlslagent it-salg

Han bemærker, at selskabet godt kunne bruge flere penge, men at 100 millioner kroner er en god "milepæl".

I de seneste tre år har det samlede nettounderskud hos Bluetown været på omkring 140 millioner kroner. Det skal der ændres på, når selskabet kan få begyndt eksekveringen af de planlagte projekter.

46 procent af verdens befolkning har ikke adgang til internet ifølge tal fra International Telecommunication Unioin - en specialiseret enhed under FN.

Læs også: Investor om dansk tele-firma: Vi kan blive solgt til Google eller Microsoft

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Se alle vores events inden for it

    KMD A/S

    Support Consultant for KMD Nexus

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    KMD A/S

    Support Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S