Morgen-briefing: Vestager misser formandspost / Derfor skal du gå uden om gratis wifi på ferien / Morten Strunge henter millioner til podcast-sats / Teslas europæiske topchef stopper

Vestager misser formandspost. Derfor skal du gå uden om gratis wifi på ferien. Morten Strunge henter millioner til podcast-sats. Teslas europæiske topchef stopper, og så gør den legendariske Commodore 64 comeback.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen

Her kommer onsdagens morgen-briefing fra Computerworld.

Vi lægger ud med nyheden om, at it-giganternes værste fjende, den danske konkurrencekommissær Margrethe Vestager (R), er blevet nomineret til posten som næstformand i EU-Kommissionen.

Dermed missede hun den toppost, som hun sammen med statsminister Mette Frederikssen (S) og forhåndværende statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) har kæmpet for.

Vestager misser formandspost

På trods af at Margrethe Vestagers er blevet verdensberømt for sine hårde kurs over for verdens it-giganter, så lykkedes det ikke for hende at blive ny formand for EU-Kommissionen.

Det meddelte EU-præsident Donald Tusk tirsdag aften.

I stedet bliver det den tyske forsvarsminister, Ursula von der Leyen, der bliver nomineret til topposten som formand for EU-Kommissionen.

Derfor skal du gå uden om gratis wifi på ferien

Du skal tænke dig om en ekstra gang før, at du tilslutter dig et ukendt gratis wifi-net, når du er afsted på ferie.

For bag det fristende tilbud om en hurtig og billig internetadgang kan der ifølge Ingeniørforeningen IDA gemme sig en regulær “hacker-fælde.”

”Hackere kan uden de store problemer lave et netværk, der ser troværdigt ud. Enten ligner det hotellets eller caféens, men vil man benytte det, skal man oftest lige afgive en række oplysninger eller oprette sig som bruger. På den måde får de kriminelle fat i dine oplysninger. Metoden hedder ”man in the middle spoofing”, og de kriminelle stjæler vital data som brugernavne og adgangskoder, mens man er på nettet,” siger Ingeniørforeningens ekspert i it-sikkerhed Jørn Guldberg ifølge en pressemeddelelse.

Morten Strunge henter millioner til podcast-sats

Den danske iværksætter Morten Strunges podcastsatning Podimo er endnu ikke gået i luften, men alligevel har platformen fået tilført 37 millioner kroner i ny kapital. Det skriver Børsen

Pengene kommer fra den danske venturefond Heartcore Capital og tyske E.ventures, og derudover skyder platformens stiftere 7,5 millioner kroner i selskabet.

"Nu kan vi realisere nogle af de planer, vi har lagt. Dem, vi er oppe imod, er store globale spillere som Apple og Spotify, og det vil sige, at det er dybe lommer, vi spiller bold med," siger Morten Strunge, administrerende direktør i Podimo til Børsen.

Teslas europæiske topchef stopper

Den øverste chef for Tesla i Europa, Jan Oehmicke, forlader nu selskabet. Det skriver elbils-mediet Elecktrek.

Jan Oehmicke fik lidt mere end et år i spidsen for Tesla i Europa, og før det havde han arbejdet i knap 20 år hos den tyske bilgant BMW.

Elecktrek erfarer, at det bliver Sascha Zahn der indtil nu har været supply-chain-chef hos Tesla, der overtager posten.

Commodore 64 gør comeback

Der er godt nyt til alle nostalgiske gamere.

For selskabet Retro Games er på vej med en spritny-udgave af den klassiske computere, Commodore 64. Det oplyser selskabet på sin hjemmeside.

Retro Games sendte allerede sidste år en såkaldte mini-udgave af den legendariske computer på markedet, men denne gang er der tale om en version i noget nær fuld størrelse.

Det ventes at den kommer i handlen til december, og så kan du se frem til igen at skrive kommandoer som “load “*” ,8,1” og kaste dig over spil som Boulder Dash, Pitstop og California Games.

Udødelige klassikere, der næsten burde være selskrevet i en international kulturkanon.

Om dagen i dag

Det er i dag 22 år siden, at den amerikanske stat Californien indførte en dengang kontroversiel lov om ergonomiske standarder for medarbejdere, der anvender computeren.

Målet var blandt andet at reducere antallet af såkaldte musearmsskader.

Loven kom efter, at der med den stigende udbredelse af computere på arbejdspladserne i løbet af 90’erne blev rapporteret om stadig flere af denne type skader.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S