Her er straffen for at spamme kunder uden samtykke: 100 kroner per spam-mail

En dansk virksomhed er netop blevet idømt en bøde på 34.700 kroner for at have sendt 347 smapmails til 74 personer.

Artikel top billede

74 personer har været udsat for en mailhetz af virksomheden Chokpris.

Chokpris, der nu har skiftet navn til Smuk Indretning, har sendt 347 mails med reklamer til de 74 personer uden at have samtykket fra dem i orden.

Det fremgår af en dom fra retten i Helsingør, der har idømt virksomheden en bøde på 34.700 kroner for overtrædelse af markedsføringsloven. Det svarer til 100 kroner i bøde per afsendt spam-mail.

"Som forbrugere har vi ret til at kunne fravælge elektronisk markedsføring. Hvis ikke virksomhederne sikrer sig, at vi har givet et gyldigt samtykke, før de begynder at sende markedsføringsmateriale direkte til os, risikerer virksomhederne at overtræde forbuddet mod spam og få en bødestraf," lyder det fra forbrugerombudsmand Christina Toftegaard-Nielsen.

Chokpris udeblev fra domsforhandlingen.

Læs også: Dansk virksomhed idømt rekordbøde på 800.000 kroner for spam

Sagen begyndte i 2016, hvor Forbrugerombudsmanden modtog klager fra forbrugere, der fik tilsendt spam fra domænerne chokpris.dk og prishunter.dk, som virksomheden Chokpris ApS stod bag.

Det medførte siden en politianmeldelse af virksomheden.

Ifølge markedsføringsloven § 10, stk. 1, må en virksomhed ikke kontakte nogen ved brug af elektronisk post som for eksempel mail eller SMS, medmindre den pågældende har givet sit forudgående samtykke hertil.

Læs også: Københavns Universitet ramt af massivt og målrettet phishing-angreb: Over 500 ansattes password og brugernavn stjålet

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job