Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Dansk softwarevirksomhed opkøbt for trecifret millionbeløb

Det danske selskab Mono Solutions er blevet opkøbt af en tysk mediekoncern for et trecifret millionbeløb.

Den danske softwarevirksomhed Mono Solutions er blevet opkøbt for et trecifret millionbeløb af Bauer Media Group, der er Europas største privatejede mediekoncern.

Det oplyser selskabet i en pressemeddelelse.

"Vi har fundet det perfekte match med Bauer. Vores visioner går hånd i hånd, og dette samarbejde vil i høj grad komme vores eksisterende partnere og deres kunder til gode ved at styrke vores evne til at drive innovation til markedet hurtigere end nogensinde før," lyder det fra Louise Lachmann, medstifter og CEO i Mono Solutions.

Læs også: ATP og PFA køber sig ind i to danske online-kasinoer

Mono Solutions leverer en platform målrettet små og mellemstore virksomheder, der selv vil bygge deres egen hjemmeside.

I 2011 lancerede Mono Solutions en partnerstrategi og samarbejder i dag med en række medievirksomheder og teleselskaber. Mere end 95% af omsætningen kommer i dag via salg til partnere i udlandet.

Det danske softwareselskab oplyser, at det har flere hundredtusinder abonnementer på tværs af forskellige digitale marketing-løsninger.
Netop marketingservices til SMV-segmentet er en del af en ny forretningssatsning hos det danske selskabs nye ejere.

"Monos styrke i markedet er drevet af den perfekte kombination af ledende teknologi og fremragende service, som udmønter sig i skalerbare marketingløsninger af høj kvalitet for små virksomheder," lyder det fra Bauer Medias COO, Veit Dengler, i pressemeddelelsen, der fortsætter:

"Vores nyligt etablerede forretningsområde indenfor SMV-services vil i høj grad kunne drage fordel af Monos ekspertise og position i markedet. Vi ser frem til at arbejde sammen og lære af hinanden,"

De tre stiftere af Mono Solutions Louise Lachmann (CEO), David Westmark Højelsen (CTO) og René Hedegaard Petersen (CCO) fortsætter i deres nuværende stillinger.

Detaljer omkring handlen er ikke offentliggjort.

Læs også: Historiens største opkøb af en softwarevirksomhed på plads: Nu overtager IBM et af verdens største open source-selskaber




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere