Vinderen er fundet:Her er Danmarks bedste CIO: Susanne Schustin fra Blue Water Shipping er Årets CIO 2023

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Historiens største opkøb af en softwarevirksomhed på plads: Nu overtager IBM et af verdens største open source-selskaber

Mere end otte måneder efter, at aftalen blev indgået, afhændes et af verdens største open source-selskaber til IBM, der lægger gigantiske 231 milliarder kroner på bordet for selskabet. Se her, hvad planen er.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvad IBM's ejerskab af Red Hat kommer til at betyde.
  • Se hvorfor IBM mener, at købet kommer til at udgøre en stor forskel på cloud-markedet.
  • Se hvor synergi-effekterne ligger henne - og hvorfor Red Hat og IBM passer sammen.
947
4:45 min
Fra i dag kan IBM kalde sig for ene-ejer af et af verdens største og mest toneangivende open source-selskaber, Red Hat.

Mere end otte måneder efter, at de to selskaber underskrev købskontrakten med en købspris på 34 milliarder dollar - mere end 230 milliarder kroner - er det nemlig nu skiftedag, hvor alle aktiver i Red Hat overdrages til IBM.

Beløbet gør handlen til det største opkøb af en software-virksomhed nogensinde, og det er noget, der kan mærkes på økonomien selv for en kæmpevirksomhed af IBM's størrelse.

Med købet træder en ny storspiller ind på markedet for cloud-løsninger til erhvervslivet.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Europæiske datatilsyn: Sådan vil vi fremover fastsætte størrelsen på GDPR-bøder

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Stort interview: Mette Kaagaard er faldet på plads som topchef for Microsoft: "Den kraft, det giver at have Microsoft i ryggen, har jeg aldrig set blive spillet ud i andre virksomheder"

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

10 dage efter konkurs genopstår Finn Krusholms Tricent som nyt firma: Men kun med det halve antal medarbejderne og med Lars Seier ude af ejerkredsen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Danske universiteter kan først være klar med løsning på alvorligt it-sikkerhedsproblem om flere år

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Efter sønderlemmende kritik om ‘uansvarlig’ og ‘farlig’ outsourcing: Energinet har fået rettet op