Sådan skete det: 500 brugere fra Københavns Universitet faldt lynhurtigt i en phishing-fælde

Podcast: Danmarks største universitet blev i juli ramt af stort phishing-angreb, hvor mere end 500 brugere fik stjålet deres brugernavn og adgangskoder. Her er historien om, hvad der skete - og hvordan CIO Klaus Kvorning Hansen arbejder for, at det ikke sker igen.

Artikel top billede

I juli 2019 blev Københavns Universitet ramt af et phishing-angreb.

Angrebet bestod af en vellignende mail, en besked om, at der var mails, som ikke kunne nå frem, og så et link, som man kunne klikke på.

Linket var dog hverken til supporten eller brugerens mailboks, men ledte i stedet de uheldige ansatte videre til en side, der til forveksling ligner en officiel side fra Københavns Universitet.

På den falske side blev brugerne så bedt om at logge ind.

Det gjorde mere end 500 brugere uden at vide, at deres brugernavn og passwords reelt blev udleveret til de it-kriminelle bag angrebet.

Samtidig var angrebet så gennemført, at KUs vicedirektør for IT, Klaus Kvorning Hansen og hans kollegaer, først opdagede angrebets omfang, da de stjålne brugerinformationer blev offentligt tilgængelige på internettet.

Siden har Københavns Universitet arbejdet målrettet for at opdrage brugerne, lukke for suspekte links og gennemse sikkerheden. Et stort arbejde i en hvilken som helst organisation.

Og det er et arbejde, som du kan høre Klaus Kvorning Hansen fortælle om i denne episode af Security Central. For husk: Phishing kan ramme os alle.

Dette er syvende episode af Security Central. Du kan finde en oversigt over alle episoderne her.

Værter er chefredaktør for Computerworld, Lars Jacobsen og Thomas Damsgaard, Head of Enterprise for Norden og Benelux hos Kaspersky.

Husk også du kan abonnere på Security Central på iTunes (link), Spotify (link) eller RSS (link)

Husk: Vi hører meget gerne, hvad du syntes om den konkrete episode og/eller modtager forslag til spørgsmål og ideer til kommende episoder. Så tøv ikke med at sende en mail til lja@cw.dk med din feedback eller din ide.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S