Kunst: SMK bruger kunstig intelligens til digitalisering af DK’s største kunstsamling

Snart behøver du ikke at gå på museum for at få din daglige dosis kunst. Statens Museum for Kunst (SMK) er nemlig lige nu i gang med det store digitaliseringsprojekt SMK Open, som sigter mod at gøre museets kunstsamling tilgængelig.

Artikel top billede

Snart behøver du ikke at gå på museum for at få din daglige dosis kunst. Statens Museum for Kunst (SMK) er nemlig lige nu i gang med det store digitaliseringsprojekt SMK Open, som sigter mod at gøre museets kunstsamling tilgængelig for alle på en lang række digitale platforme.

SMK råder over Danmarks største kunstsamling med omkring 260.000 værker.

Det er selvsagt en stor opgave at organisere og katalogisere alle disse værker, og derfor har museet taget kunstig intelligens i brug.

Gennem såkaldt superviseret og u-superviseret maskinlæring bliver værkerne tagget og kategoriseret, så de kan sorteres efter blandt andet farve, motiv og stilart.

Dette vil gøre det nemmere for brugerne at søge blandt de mange tusind værker.

Hele projektet ville ifølge leder af digital på SMK, Jonas Heide Smith, slet ikke være muligt uden brugen af kunstig intelligens:

”Hvis mennesker skulle sidde og tagge alle værkerne, ville det være utroligt dyrt og tidskrævende. Med kunstig intelligens kan vi få udført det grove arbejde hurtigt, så vi kan koncentrere os om mere komplicerede og kreative opgaver,” siger Jonas Heide Smith.

40.000 af SMK’s værker er allerede tilgængelige i en onlineversion på open.smk.dk.

SMK lancerer 29. november 2019 en ny, mere brugervenlig onlineplatform, hvor brugere gratis kan downloade de digitaliserede værker, som ikke længere er beskyttet af ophavsret, i høj opløsning.

Al data, som SMK genererer i forbindelse med projektet, bliver samtidig samlet i et såkaldt API (Application Programming Interface).

API’et kan både privatpersoner og virksomheder frit bruge til at udvikle egne apps og tjenester baseret på SMK’s data.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S