Politiet får tusindvis af anmeldelser om it-kriminalitet i nyt center: Sådan fordeler sagerne sig

På godt halvandet år har Rigspolitiet modtaget knap 27.000 anmeldelser om it-relateret kriminalitet. Sådan fordeler sager sig.

Artikel top billede

Tusindvis af sager om it-kriminaltet er blevet anmeldt til politiet, siden Rigspolitiet sidste år oprettede Landsdækkende Center for It-relateret økonomisk Kriminalitet (LCIK).

Mere præcist er der blevet anmeldt 26.923 sager til den nye politienhed, siden den blev oprettet i december 2018. Det viser helt nye tal fra Rigspolitiet.

Anmeldelserne strækker sig over en række forskellige emner. Men handel på nettet er årsagen til klart størstedelen af anmeldelserne om it-kriminalitet.

"Samhandel - altså bedrageri typisk mellem private borgere, når de handler på nettet – er det suverænt største sagsområde. Det er vi ikke overraskede over, da det er en tendens, vi har fulgt siden LCIK gik i drift. Men det skal simpelthen være sikkert at handle på nettet, og derfor er det også et prioriteret sagsområde", siger Torben Svarrer, ledende politiinspektør og linjechef for Særindsatsenheden under Københavns Politi, hvor LCIK holder til, i en pressemeddelelse.

Sagerne kommer ind gennem de enkelte politikredse rundt om i landet, og så får LCIK overdraget sagen, når det skal efterforskes.

Læs også: Digital svindel rammer historisk højt niveau: "Måske skubber vi rundt på problemet frem for at løse det"

Unge bliver også snydt på nettet

Selvom det meste it-relaterede kriminalitet sker ved handel på nettet, så er der ikke én aldersgruppe, det særligt går ud over.

Selvom mange oppe i årene ofte er offeret for online-svindel, så er det ikke det mønster, man ser hos Rigspolitiet. Her er andelen af unge, der bliver svindlet lige så stor.

"Vi kan også se, at mange unge bliver snydt. Unge mænd i alderen 15-19 år oplever for eksempel at blive narret, når de forsøger at købe elektronik (mobiltelefoner, tablets mv.) eller designertøj og -sko over nettet. Aldersfordelingen kan have noget at gøre med, de ældre ikke handler i lige så høj grad på nettet. Men det er værd at bemærke, at alle uagtet grad af teknisk snilde kan blive narret," lyder det fra Torben Svarrer.

Efter svindel med handel er misbrug af kontooplysninger den næstmest hyppige årsag til, at danskere anmelder it-kriminalitet til politiet.

LCIK blev oprettet for at forenkle muligheden for at anmedle it-kriminalitet. Tidligere skulle man benytte forskellige indgange for at anmelde digital kriminalitet, men nu sender de enkelte politikredse altså selv sagerne videre til LCIK.

Læs også: Politiet åbner nyt cyber-center til anmeldelser af it-kriminalitet: "Målet er at få fanget mange flere, og også at gøre det meget hurtigere end i dag"

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,