Amazon på udkig efter danske leverandører inden svensk åbning

Amazon bejler til danske firmaer forud for selskabets kommende åbning i Sverige.

Artikel top billede

Amazon bejler nu ‘for alvor’ til danske virksomheder og er på udkig efter danske selskaber, der vil sælge deres varer på den kommende svenske platform, skriver Børsen.

Amazon har længe været ventet til de nordiske lande, og det kom fornylig frem, at selskabet nu er godt i gang med en kommende åbning i Sverige.

Computerworld kunne efterfølgende afsløre, at Amazon også har kig på Danmark.

Det kan du læse mere om her: Jobopslag afslører: Amazon har planer om dansk ekspansion

Amazon meddeler til Børsen, at ‘det bliver muligt for danske virksomheder at sælge på Amazon.se.’

Coolshop-stifter Jacob Riisgaard siger til avisen, at vores politikere er nødt til at forstå, at det er alvorligt, at Amazon nu åbner i Norden.

“Vi bliver nødt til at sikre, at de konkurrenter, vi får ind over grænsen, får lige vilkår med danske virksomheder, for sådan er det bare ikke i dag. Det er svært at vinde en kamp, hvis man allerede er bagud 10-0 fra start,” siger han.

Læs også:

Amazon kommer: Nu skal dansk e-handel altså tage sig sammen

Amazon gør klar til storstilet svensk lancering: På vej med 'komplet detail-tilbud' i Sverige

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste Android-ekspert?

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    Senior Data Scientist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S