Kæmpe-opdatering af C++ på vej: Første stor-opdatering siden 2017

Det 35 år gamle programmerings-sprog C++ får inden længe sin første større overhaling siden 2017 med den kommende lancering af C++20, der netop er blevet godkendt.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Der er nyt på vej, hvis du er en af de mange programmører, der arbejder i det meget udbredte programmerings-sprog C++.

For inden længe vil C++ blive opdateret med en række nye features og funktioner i den første større opdatering af det 35 år gamle sprog siden 2017.

Således har arbejdsgruppen bag opdateringen, WG21 (‘Working Group 21) under den internationale standardiseringsorganisations (ISO) C++-gruppe netop godkendt den endelige version af opdateringen.

Med den opgraderes C++ til den nye C++20.

“C++20 har nu fået de sidste tekniske godkendelser. Vi forventer, at versionen bliver formelt lanceret mod slutningen af 2020, efter vi har færdiggjort en sidste omgang med ISO-arbejde,” lyder det fra Microsoft-manden Herb Sutter, der i mange år har siddet i WG21 C++ ISO-arbejdsgruppen.

Første i tre år

Opdateringen til C++20 er en større omgang set gennem C++-briller.

Ifølge Herb Sutter bliver det således den største release siden C++11, der blev lanceret helt tilbage i 2011, hvor versionen erstattede C++03.

Den blev senere fulgt af C++14 (som blev lanceret i 2014) og dernæst af C++17 for tre år siden.

Ifølge ISO vil C++20 blive den første C++-version, der er helt standardiseret.

Med den nye version kommer det, som ISO kalder for ‘modules’ og ‘coroutines.’

‘Modules’ anvendes til at isolere konsekvenserne af makroer i større projekter.

Ifølge Herb Sutter er det første gang, at ISO indføjer en feature, hvor brugerne selv kan definere en navngiven indkapsling i C++.

Du kan læse hans blog om de nye Modules og Coroutines i C++ her.

Udviklet af danske Bjarne Stoustrup

C++ blev oprindeligt opfundet af danske Bjarne Stoustrup i 1985. Dengang var sproget helt afgørende for Microsofts arbejde med at bygge Windows, der blev lanceret senere det år.

C++ har gennem årene fortsat med at være vigtig for Microsoft, der i de senere år dog har arbejdet på delvist at erstatte C og C++-kode i Windows med Rust, som er udviklet af Mozilla, som står bag Firefox.

C++ er bredt anerkendt for at være et hurtigt sprog og anvendes i dag ikke mindst i udviklingen af computerspil og lignende.

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)