Morgen-briefing: Twitter retter igen Trump-tweets / Amazon klar til at levere podcast / IT-Branchen vil have løbehjul i gaderne

Twitter retter igen Trump-tweets. Amazon klar til at levere podcast. IT-Branchen vil have løbehjul i gaderne. Just Eat tjener millioner i Danmark

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Hjerteligt velkommen til ugens sidste morgen-briefing fra Computerworld. Morgenens kvad er sammensat af din altid små-nynnende morgen-troubadur, Dan Jensen.

Twitter retter igen Trump-tweets

Twitter har endnu engang udstyret en hel række af præsident Donald Trumps mange tweets med et stempel, der fastslår, at pågældende tweet indeholder fejlagtige oplysninger.

Det sker efter, at Trump har postet en stribe tweets, hvor han angriber det amerikanske system for brevstemmer forud for præsidentvalget i USA 3. november. Trump har tidligere hævdet, at brevstemmerne åbner for snyd, og det er det spor, som han igen bevæger sig ud ad.

Han mener, at brev-stemmer-systemet er så usikkert, at eksempelvis andre lande kan fifle med resultaterne. Demokraterne har tidligere givet udtryk for, at de frygter, at Trump er ved at gøre klar til ikke at anerkende valgsresultatet, hvis han skulle tabe 3. november.

Twitters stempel fastslår, at det er ‘lovligt og sikkert at stemme per brev, det bekræfter eksperter og data’ og har udstyret hvert tweet med et link til en korrektion.

Du kan se et af de pågældende tweets her.

Amazon klar til at levere podcast

Amazon begynder at levere podcast som streamingtjeneste - i første omgang i USA, Storbritannien, Tyskland og Japan.

Podcastene vil blive udsendt via Amazon Music, hvor det er planen, at der over tid skal præsenteres ‘millioner’ af episoder af førende podcast inden for en meget bred vifte af genrer.

Amazon vil også selv producere en række podcast og har blandt andet indgået aftaler med Will Smith, DJ Khaled, Becky G og Dan Patrick om at blive værter på deres egne podcasts.

Amazon Music har for tiden omkring 55 millioner abonnenter.

IT-Branchen vil have løbehjul i gaderne

Brancheorganisationen IT-Branchen med hovedkontor i København er overhovedet ikke enig med forskellige fremtrædende politikere i kommunen, som ønsker at forbyde brugen af løbehjul i de københavnske gader - blandt andet med henvisning til, at mange af dem ligger og flyder rundt omkring og at de er til gene for andre.

IT-Branchen anerkender problemerne.

“Men al ny teknologi har brug for tid til at tilpasse sig i et samfund. Og et samfund har brug for tid til at tilvænne sig teknologien,” lyder det fra brancheforeningen i en meddelelse under overskriften 'Forbud mod løbehjul er ikke vejen frem.'

IT-Branchen lægger sig dermed helt på linie med ‘alliancen af elløbehjulsudbydere Voi, Tier og Lime,’ der har sendt dette åbne brev til den københavnske borgerrepræsentation, hvor de argumenterer for deres sag.

Just Eat tjener millioner i Danmark

Just Eats danske selskab landede i fjor et driftsresultat på 76,9 millioner kroner, mens bruttofortjenesten voksede med 10 procent, skriver Børsen.

Selve bundlinien landede på et overskud på 58 millioner kroner, hvilket ifølge avisen er en anelse mindre end i fjor.

“Vores bruttofortjeneste voksede med godt 10 procent. Vores omsætning steg faktisk mere end det, og det er i et marked, som sidste år voksede fire til seks procent,” siger topchef Carsten Boldt til avisen. Han vil dog ikke fortælle, hvor stor omsætningen er. men han vil dog ikke afsløre størrelsen på det danske selskabs omsætning.

Ifølge ham har Just Eat en million aktive kunder i Danmark, hvor der er 2,6 millioner husstande.

Annonce

BEC Financial Technologies

Business Continuity Manager - Technical

Region Sjælland

BEC Financial Technologies

Business Continuity Manager - Technical

Uspecificeret arbejdssted

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S