Tech-kyndige topledere er nøglen til fremtidig succes i en 5G-verden

Klumme: Problemet har aldrig været mangel på teknologi, men at mange ikke har brugt den teknologi, der findes.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for skribenternes synspunkter.

Det startskud på 5G, der netop har lydt fra Energistyrelsen, sætter for alvor fart i den digitale udvikling i Danmark.

I forvejen har mange virksomheder på grund af Covid-19 måtte tænke teknologi ind i alle led af deres forretning og digitalisere deres arbejdsgange samt mobilisere deres medarbejdere fra den ene dag til den anden – noget som ikke alle er lykkedes lige godt med, og det kan der være en simpel årsag til.

71 procent af topledere i store virksomheder mener, at rollen som CEO og andre toppositioner bør udfyldes af personer med en teknologibaggrund, ifølge en undersøgelse vi har lavet i VMware.

Hvorfor? Fordi ledere med en baggrund i tech med deres ekspertise og evne til at implementere forandring kan skabe øget effektivitet i hele organisationen; Forbedre business performance, skabe større innovationspotentiale og forbedre hele kundeoplevelsen.

En ledelse med teknologi i blodet er vejen frem, hvis virksomheder vil sikre deres fremtidige succes og vækst.

Kig blot på nogle af de mest innovative organisationer i verden – Netflix, Amazon, Deliveroo – kendt for deres innovative tænkning, og alle med ledelser, der har en stor viden og ekspertise inden for teknologi.

Modernisering af apps er afgørende

Mere end halvdelen (57 procent) af de adspurgte i VMwares undersøgelse betoner, at moderne applikationer er med til at gøre det muligt, at medarbejdere har kunnet arbejde hjemmefra under corona-pandemien.

Desuden mener over 80 procent af de adspurgte topledere ligeledes, at organisationer, der formår at optimere og forbedre deres applikationsportefølje vil øge kundeoplevelsen, som er direkte knyttet til vækst i omsætningen.

Det er altså evnen til at udvikle og levere apps, der leverer nødvendig information og tjenester direkte i brugernes hænder, hvad enten det er til ansatte eller kunder, som skaber succes.

Og problemet har aldrig været mangel på teknologi, men at mange ikke har brugt den teknologi, der findes.

For teknologi i sig selv er ikke nok – en ledelse med indbygget viden om teknologi og en forståelse af, hvordan modernisering af apps kan hjælpe virksomheder med at tilpasse sig ethvert markedsforhold og forbedre kundeoplevelsen, er nødvendig for at implementere teknologien og sikre fremtidig succes.

Virksomheder, der har implementeret digitale værktøjer, skabt et digitalt fundament samt sat ledere med teknologibaggrund i frontlinjen – er væsentligt bedre stillet til at tiltrække, engagere og fastholde både kunder og medarbejdere samt optimere konkurrenceevnen i en 5G verden – både nu og i fremtiden.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os din tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Læses lige nu

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

    Københavnsområdet

    Styrelsen For It og Læring

    Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job