Tusindvis af elbiler tilbagekaldes på grund af software-problemer

Volvos elbil-satsning Polestar tilbagekalder nu alle solgte biler af modellen Polestar 2. Tilbagekaldelsen skyldes en softwarefejl, lyder det fra selskabet.

Artikel top billede

(Foto: © Polestar / Stefan Isaksson)

Et softwareproblem betyder, at Volvos elbilsmærke Polestar nu tilbagekalder alle biler af modellen Polestar 2.

Det skriver den svenske erhvervsavis DI.

Ifølge avisen kommer tilbagekaldelsen blot få timer efter, at Volvos administrerende direktør Håkan Samuelson roste bilen i høje vendinger i et interview med netop DI.

Flade batterier

Tilbagekaldelsen skyldes ifølge den svenske avis, at der har været problemer med flere biler, som på grund af en softwarefejl pludselig er blevet ramt af flade batterier og ikke har været i stand til at køre videre.

En talsperson for Polestar oplyser dog til DI, at problemerne ikke har været årsag til uheld.

Indtil videre er der blevet solgt 2.200 Polestar 2, hvor af de 600 er blevet solgt i Sverige.

Volvo er ejet af den kinesiske koncern Geely, og alle Polestar-bilerne bliver også produceret i Kina.

Det er Volvos ambition, at Polestar i løbet af de næste to til tre år skal sælge mere end 50.000 biler om året.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S