Artikel top billede

Coolshop-stifter Jacob Risgaard.

Coolshop åbner kæmpelager på 10.000 kvadratmeter i Herning

Coolshop er klar til at udvide forretningen med et nyt kæmpelager i Herning, da der ikke længere er plads på lageret i Aalborg, hvor der er værdier for omkring 250 millioner kroner.

Danske Coolshop har under coronakrisen oplevet en omsætningsstigning på mellem 200 og 400 procent sammenlignet med samme periode i 2019.

Derfor udvider webshoppen nu forretningen med et nyt kæmpelager på 10.000 kvadratmeter i Herning.

Det skriver Børsen.

"Det er en ren offensiv, først og fremmest en juleinvestering, og så beholder vi selvfølgelig lageret efterfølgende, for coronaen har skubbet internethandlen tre til fire år frem i tiden," siger Coolshop-stifter Jacob Risgaard til avisen.

Oprustningen kommer fordi, der ikke længere er plads på Coolshops lager i Aalborg, hvor nu er varer for omkring 250 millioner kroner.

Det fortæller Jacob Risgaard, der ikke lægger skjul på, at det nye lager også skal ses som en oprustning i kampen mod Amazon.

Læs også: Egmont byder Amazon op til dans: Vil bruge en milliard kroner på at købe webshops i Skandinavien




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere