Artikel top billede

Netcompany skal levere dansk smitteapp til Norge helt gratis

Norge overtager den danske smitteopsporings-app helt gratis fra Netcompany efter, at Danmark har betalt over 20 millioner for løsningen.

Efter stort besvær med at udvikle sin egen smitteopsporings-app, har de norske myndigheder nu valgt at købe den danske løsning fra Netcompany.

Norge har tidligere haft en smittestop-app, men Folkehelseinstituttet (FHI) trak stikket på app’ens indsamling af data i juni efter et forbud fra det norske datatilsyn.

Den norske app’s dataindsamling var baseret på GPS-data, og datatilsynet mente, det var alt for indgribende i nordmændenes privatliv.

Den danske it-virksomhed vandt ordren til at levere den nye norske Smittestop-app uden nogen konkurrence.

Læs mere her: Uden konkurrence: Netcompany vinder ordren på en ny norsk smittestop-app

Men Netcompany kommer til at levere den danske app pro bono, altså helt gratis, skriver det norske medie NRK.

Det kommer dog til at koste FHI 2,5 millioner norske kroner at udvikle en norsk version.

Danmark har selv betalt 32 millioner kroner for få Netcompany til at udvikle Smittestop-appen.

Den norske app ventes at skulle lanceres 21. december.

Læs mere her: Regningen for den danske Smittestop-app stiger




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere