Morgen-briefing: Vaccinehåb sender Netflix-aktien ud i stort fald / Apple fryser iPhone-producent ude efter regelbrud / Ny podcast-serie fra DTU: Få indblik i forskernes verden

Vaccinehåb sender Netflix-aktien ud i stort fald. Apple fryser iPhone-producent ude efter regelbrud. Ny podcast-serie fra DTU: Få indblik i forskernes verden. Kaspersky giver gratis adgang til trussels-portal. Skoler og universiteter overvældes med direktørsvindel.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til tirsdagens udgave af Computerworlds morgen-briefing.

Endnu engang er det Rasmus Ferdinand Ginman, der sidder bag tasterne.

Rigtig god læselyst.

Vaccinehåb sender Netflix-aktien ud i stort fald

Håbet om en snarlig corona-vaccine fik generelt aktiemarkederne til at stige mandag.

Men trods de positive takter, var der selskaber, som fik tæv ovenpå nyheden.

Streamingtjenesten Netflix, der har haft stærk medvind under corona, måtte indkassere et aktiehug på -8,6 procent på bagkant af vaccine-nyheden.

Videokonferencetjenesten Zoom, der har vist sig at være en regulær kursraket under coronakrisen, tog et stort fald på hele -16 procent.

Det kan du læse mere om her: Zooms aktiekurs dykker som en sten efter positive test-resultater tyder på kommende corona-vaccine

Vaccinehåbet kommer efter, at den amerikanske medicinalkæmpe Pfizer og tyske Biontech har haft positive resultater med en vaccinekandidat.

Det nyeste fase 3-studie viser, at vaccinen i forsøgene har vist sig at være effektiv i 90 procent af smittetilfældene.

Apple fryser iPhone-producent ude efter regelbrud

Apple har valgt at sætte samarbejdet med taiwanesiske Pegatron på pause.

For flere uger siden fandt Apple ud af, at iPhone-producenten lod studerende, der havde studiejob på fabrikken, arbejde på overtid og om natten.

Det skriver Bloomberg.

Dette strider mod Apples regler. Derfor har selskabte sat samarbejdet på køl, indtil der er rettet op på forholdene.

"Pegatron fejlklassificerede studentermedhjælperne i deres program og forfalskede papirarbejde for at skjule overtrædelser af vores standarder, herunder at tillade studerende at arbejde om natten og/eller i overtid og i nogle tilfælde lave arbejde, der ikke relaterer sig til deres studie,” skriver Apple i en udtalelse.

Ny podcast-serie fra DTU: Få indblik i forskernes verden

Danmarks Tekniske Universitet (DTU) er klar med en ny podcast-serie, der giver indblik i forskernes verden.

Podcasten, der hedder Learn for Life, er kommet i stand med støtte fra
Otto Mønsteds Fond.

Her er det muligt at lytte til en række forskere, der fortæller om deres faglige fascination og arbejde.

Det skriver DTU i en pressemeddelelse.

Intentionen med podcasten er at fremme nyskabelse og åbne dørene til et forskningsunivers, der er ukendt territorie for mange, fremgår det.

"Vi er rigtig stolte over det færdige resultat. Det er noget, vi har arbejdet på siden marts i år, hvor vi udvalgte en række af de bedste forskere til at formidle og dele ud af deres glæde og engagement ved det at forske. Vi håber, at vi kan vække tanken om, at man altid kan lære noget nyt,” siger Karina Rothoff Brix, direktør for DTU Learn for Life.

Kaspersky giver gratis adgang til trussels-portal

It-sikkerhedsvirksomheden Kaspersky giver nu gratis adgang til selskabets Threat Intelligence Portal.

Her kan virksomheder selv gå ind og kontrollere mistængelige programmer og forhindre databrug. Det drejer sig om en række premium-funktioner, der nu bliver tilbudt gratis.

Det skriver selskabet i en pressemeddelelse.

Fremover kan virksomheder forbinde deres applikationer med portalen via API og modtage gratis rapporter om adfærden for en given fil eller URL ved hjælp af Kasperskys Cloud Sandbox.

Samtidig introduceres en speciel indsendelsestilstand, der muliggør filkontrol, så resultaterne ikke bliver tilgængelige for andre end virksomheden selv.

Skoler og universiteter overvældes med direktørsvindel

I USA er skoler og universiteter blevet en skydeskyde for fænomenet direktørsvindel, hvor hackere udgiver sig for at være ens chef eller kollega.

Det viser et nyt studie fra it-sikkerhedsvirksomheden Barracuda Networks, der har undersøgt 3,5 millioner spear phising-angreb.

Det skriver selskabet i en pressemeddelelse.

Studiet peger på, at der i uddannelsessektoren er mere end dobbelt så høj risiko for at blive udsat for direktørsvindel sammenlignet med andre brancher.

En forklaring er, at coronakrisen og fjernarbejde påvirker hverdagen på de amerikanske skoler og universiteter. Cyberkriminelle udnytter især, at administrationerne sender flere mails end normalt.

Tidligere studier pegede på, at direktørsvindel udgør mindre end 10 procent af alle spear phising-angreb. Det nye studie viser derimod, at direktørsvindel faktisk udgør hele 25 pct. af det samlede antal spear phishing-angreb.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse