Dansk software-virksomhed med tidligere Gartner-profil i spidsen går på børsen

Den Nexø-baserede software-virksomhed DecideAct bliver nu børsnoteret på den københavnske minibørs First North. Selskabet har den tidligere leder af Gartner Research Peter Søndergaard som bestyrelsesformand.

Artikel top billede

19. december går den danske softwarevirksomhed DecideAct på fondsbørsen First North.

Den forventede værdiansættelse af virksomheden lyder på 42 millioner kroner, og DecideAct udbyder i førsteomgang 36 procent af de kommende aktier i selskabet. Det har en værdi på 18,5 millioner kroner.

De får en pris på 8,15 danske kroner forud for børsnoteringen i december.

Selskabet har hovedkvarter i Nexø på Bornholm, hvorfra software selskabet også bliver drevet.

DecideAct har den tidligere chef for Gartner Research, Peter Søndergaard, som investor og bestyrelsesformand for det danske selskab.

Jesper Søndergaard trådte ind i virksomheden i oktober, samtidig med at selskabet modtog en investering på 9,5 millioner kroner fra vækstfonden og en række private investorer herunder den tidligere Gartner-chef.

"DecideAct består af et internationalt team, som fysisk befinder sig på mange forskellige lokationer i Europa og USA – og med hovedsæde på Bornholm. Længe inden covid-19 ændrede virksomheders måde at arbejde på, gjorde DecideAct faktisk præcis det, vi nu ser praktiseret overalt med begrænset fysisk mødeaktivitet og samarbejde via digitale platforme," udtalte Peter Søndergaard i en kommentar i oktober.

"Især en tech-virksomhed som DecideAct kan i dag i princippet ligge hvor som helst, og det åbner nye perspektiver for eksempel et øsamfund som Bornholm."

Peter Søndergaard er desuden medlem af bestyrelsen hos AI-virksomheden 2021.AI.

Han har været ansat i analysehuset Gartner i godt 30 år fra 1988 til 2018.

Læs mere her: Bornholmsk tech-virksomhed henter 9,5 millioner kroner i investeringsrunde: Får tidligere Gartner-profil som bestyrelsesformand

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job