CA køber sikkerhedsfirma for 2,6 milliarder

Computer Associates har været på opkøbsstien og lagt godt 2,6 milliarder kroner på bordet for købet af Netegrity, der leverer sikkerhedssoftware. CA forventer, at kunne tjene penge på opkøbet fra 2006.

For godt 2,6 milliarder kroner har softwaregiganten Computer Associates onsdag lagt yderligere kilo på vægtstangen inden for sikkerhedssoftware. Købet af Netegrity gør selskabet til en sværvægter inden for sikkerhed.

Netegrity udvikler og leverer sikkerhedssoftwareløsninger, der styrer identitetskontrol ved adgang til følsomme virksomhedssystemer.

- Jeg er sikker på at dette køb vil give et finansielt afkast, der overstiger det vægtede gennemsnit af vores kapitalomkostninger. Derudover regner jeg med at der er potentiale for en væsentlig gevinst gennem salgssynergier, siger koncerndirektør Jeff Clarke fra Computer Associates.

Købet skal styrke Computer Associates' position inden sikkerhedsstyring, og Netegrity vil blive integreret i selskabets division for identitetsstyring og adgangskontrol.

Selv om Computer Associates i øjeblikket regner på de integrationssynergier, som selskabet umiddelbart anslår som væsentlige, melder selskabet, at broderparten af de ansatte i Netegrity vil fastholde deres stillinger i Computer Associates.

- Kombinationen af Computer Associates globale markedsdækning sammen med dets brede portefølje af markedsledende produkter og fokus på sikkerhedsmarkedet vil give os den bedste mulighed for at løfte vores tidlige markedslederskab.

Computer Associates meddelte i sidste uge, at selskabet spænder livremmen og fyrer 800 mand på globalt plan.

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - Et samfundkritisk IT-miljø

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)