Googles topchef advarer mod Vestager-ide: "Det kan have sikkerhedsmæssige implikationer"

Forhastede beslutninger kan få utilsigted konsekvenser, lyder advarslen til EU-politikerne, fra Google-topchefen Sundar Pichai. Han advarer især mod én ide, som Margrethe Vestager tidligere har kaldt for den mest interessante diskussion i EU.

Artikel top billede

Gennem de senste år har den danske EU-kommissær Margrethe Vestager sendt den ene kæmpebøde efter den den anden i Googles retning.

Senest har EU tilmed introduceret en ny lovpakke, der blandt andet skal gøre op med tech-giganterne enorme magt.

Men nu svarer Googles topchef Sundar Pichai på kritikken.

I et interview med den britiske avis Financial Times opfordrer han til, at politikerne ikke tager forhastede beslutningerne, der får utilsigtede konsekvenser.

Læs også: Margrethe Vestager og EU præsenterer ny digital lovpakke: It-giganter kan blive ramt af store bøder og tvangssalg

Ifølge Financial Times har GDPR-lovgivingen vist sig at favorisere store selskaber som Google, der har opsamlet enorme mængder om deres brugere.

Og ifølge Sundar Pichai er det netop et eksempel på, at reguleringerne kan få andre konsekvenser, end dem som politikerne umiddelbart forudser.

”Det viser, at på en række områder er svarene på mange spørgsmål langt mere nuancerede, og reguleringen kan derfor ramme ved siden af,” siger Sundar Pichai til Financial Times.

Google-chef advarer mod Vestager-ide

Margrethe Vestager har i et interview med Computerworld tidligere talt varmt for, at tech-giganter skal stille af deres data til rådighed for konkurrenterne.

”Der mangler veje til at udøve vores dataejerskab på. Jeg vil virkeligt gerne stille de data, man producerer, når man foretager en Google-søgning, til rådighed for andre," sagde Margrethe Vestager til Computerworld.

I intervieweet med Computerworld betegnede hun det som en af tides mest interessante diskussioner i EU.

Læs interviewet her: Vestager vil give konkurrenter adgang til it-giganters data: "Jeg vil virkeligt gerne stille de data, man producerer, når man foretager en Google-søgning, til rådighed for andre"

Det er dog en ide, som Sundar Pichai advarer mod.

”Der er vanskelige spørgsmål, som man bør overveje nøje, ” siger Sundar Pichai og opfordrer politikerne til at overveje, hvilke principper en sådan beslutning vil hvile på:

”Nogle gange kan vi designe meget åbne økosystemer, men det kan have sikkerhedsmæssige implikationer”.

Uforstående over for Android-sag

I en af de aktuelle EU-sager mod Google beskyldes selskabet for at misbruge sin dominerende markedsposition med Android-styresystemet. Eksempelvis har Android været medvirkende til at størstedelen af internet-trafikken fra mobileenheder i dag bliver ledt ind til Googels søgemaskine

Men Google-chefen stiller sig helt uforstående over for beskyldninger om at selskabet skulle misbruge sin doinerende position.

”Vi stiler en software-platform til rådigheder, som i dag bliver brugt af hundredvis af mobilproducenter i hele verden,” siger han til Financial Times.

Læs også: EU bekræfter rekord-bøde til Google: En kæmpe lussing på 32 milliarder kroner

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec