Har du rost din mellemleder i dag? Snart er de uddøde - og det er et tab

Computerworld mener: Mellemledere lever livet farligt: Topledelsen får konstant ideer med skiftende hold i virkeligheden, og moden går mod flade agile organisationer. Men mellemlederen er en overset hverdagens helt med et kæmpe ansvar. Her er min hyldest til den ofte latterliggjorte mellemleder.

Artikel top billede

Computerworld mener: ”Det typiske mønster er jo, at topledere bare hælder flere og flere opgaver ned i hovedet på ledelsesniveauer under dem. I uprioriteret rækkefølge og uden rigtig forklaring. Og uden tanke på, om der er kræfter nok til at løse opgaverne. Og så tager man for givet, at mellemledere selv formår at forstå at skabe resultaterne”.

Sådan lød ordene fra Lilian Mogensen, tidligere topchef hos Danske Bank, ATP og Udbetaling Danmark, til DJØF-bladet for nylig.

Lillian Mogensen, der i dag er professionelt bestyrelsesmedlem, er aktuel som forfatter til bogen ”Håndbog for mellemledere”.

I den forbindelse har jeg en tilståelse.

Jeg er mellemleder. På mit visitkort står der godt nok chefredaktør. Det er en fin titel. Men chefredaktør eller ej, jeg er mellemleder.

Jeg ved godt, at mellemleder mest af alt som en, der udgør en lidt latterlig figur i en klassisk Leif Panduro-bog eller hos Bella Radio i tv-serien Krøniken.

Men det er en skam. For vi mellemledere er hverdagens oversete helte, når det kommer til prioritering, oversættelse og fastholdelse.

Mellemlederen er en truet art

Senest har flere it-afdelinger blæst til kamp mod mellemledere generelt. Og de stadig mere agile organisationsformer hjælper heller ikke på sagen.

Faktisk står det så grelt til, at jeg inden for få år forudser, at mellemlederen vil være at finde på Verdensnaturfondens liste over truede arter.

Så bare vent: Inden længe vil der være studierejser, hvor nysgerrige topledere kan se de få tilbageværende mellemledere gå omkring i realistiske, men kunstige, åbne kontorlandskaber.

Men jeg siger: Mellemledere i alle organisationer, foren jer!

Jeres dårlige ry er (stort set) ufortjent. Findes der siloer, findes der usikkerheder og findes der træghed, skyldes det lige så ofte manglende fokus fra topledelsen.

Et fokus, som også går igen, hvis ikke man prioriterer at udvikle sine mellemledere.

Det viser blandt andet tal fra it-jobbank, Computerworlds søstervirksomhed, der arbejder med rekruttering af it-medarbejdere.

Her viser undersøgelser blandt tusindvis af it-folk, at nærmeste leder oftest er grunden til, at de eftertragtede it-folk skifter job.

Men også at chefen - og kollegaerne - er grunden til at samme medarbejdere bliver hængende. På trods af attraktive tilbud fra konkurrenterne.

Den slags kommer ikke af sig selv.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse