Bog: Hvad stiller vi op, hvis arbejdet forsvinder?

I A World Without Work tager Oxford-økonomen Daniel Susskind hul på debatten om, hvordan samfundet tackler, at automatisering og AI kan afskaffe arbejde som vi kender det.

Artikel top billede

Tidligere var det et udbredt synspunkt, at det ville være helt fint med lidt mere fritid.

Men efter et coronaår med kilometervis af Netflix, Facebook, hobbyprojekter og tvangshygge med familien føler mange nok, at det er ved at være lidt for meget af det gode.

Forhåbentlig er der lysere tider, grænseåbninger og mere sjov på vej i 2021. Men hvad nu, hvis vi på længere sigt skal vænne os til ikke at gå på arbejde hver dag eller – gys! – overhovedet nogensinde igen?

I A World Without Work argumenterer Oxford-økonomen Daniel Susskind for, at det meget vel kan blive fremtiden, når automatisering, Machine Learning og anden ny teknologi for alvor får bundtræk.

Traditionelt har ny teknik ganske vist afskaffet nogle jobs, men til gengæld skabt endnu flere nye.

Men denne gang er det anderledes, mener Susskind. Det gør det nødvendigt at tage hul på debatten om, hvad pokker vi så skal stille op med vores liv, tid og samfund.

Dertil er det afgørende at sikre en vis rimelighed i den fortsatte fordeling af samfundets goder. Alle skal trods have noget at leve af, selv hvis de ikke længere behøver at møde op og tjekke ind på kontoret.

Det er også nødvendigt at tøjle særligt de store teknologiselskaber, så de ikke bliver alt for magtfulde og velhavende.

Da A World Without Work udkom i januar 2020, kunne forfatteren på ingen måde vide, hvor relevante netop disse diskussioner skulle blive i det efterfølgende år.

De færreste var dog i tvivl om, at han havde fat i den lange ende, og bogen høstede omfattende ros fra stort set alt, der kunne kravle og gå af seriøse nyheds- og erhvervsmedier.

Titel: A World Without Work. Forfatter: Daniel Susskind

Annonceindlæg fra Pointsharp

Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S