Fladskærmsproducenter taber fart

Overudbud og faldende markedspriser har lagt en dæmper på indtjeningen hos LG Philips, som er verdens næststørste producent af LCD-skærme. Indtjeningen droppede 15 procent i tredje kvartal fra året før. Prisfaldet på fladskærme ventes at fortsætte frem til jul.

Efterspørgslen på fladskærme vokser ikke hastigt nok til, at markedet kan aftage de mængder af skærme, som produceres på den store skov af nye fabrikker, som har indledt produktion af fladskærme.

I tredje kvartal har det ramt LG Phillips nettoindtjening, der er tvunget 15 procent ned til 1,55 milliarder kroner sammenlignet med året før. Det skriver Reuters.

Sammenlignet med andet kvartal er nettoresultatet i frit fald med hele 58 procent. Andet kvartal viste en firedobling af indtjeningen sammenlignet med året før.

Et prisfald på 20 procent i gennemsnit har været en for stor mundfuld, selvom produktionseffektiviteten samtidig er skruet en tak op, så omkostningen ved at producere en skærm er mindsket.

Nogle analytikere mener ifølge Channeltimes, at det nu er helt op til 25 procent billigere at producere en fladskærm.

De faldende butikspriser på LCD-skærme ventes at fortsætte ind i 2005, men med en opbremsning omkring juletid, da efterspørgslen på dette tidspunkt vil få producenterne til at holde niveauet stabilt.

Samsung, der er verdens største producent af LCD-skærme, lukker op for sin pose med regnskabstal på fredag, men kilder har smugkigget og fortæller Reuters, at også her er indtjeningen klemt.

Den store investeringsbank Lehman Brothers har taget konsekvensen, og skåret 17 procent af sine forventninger til indtjeningen i Samsung.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S