Microsoft slipper trivselsplatform løs: Viva er et nyt værktøj der vil forbedre medarbejderes arbejdsliv

Den amerikanske tech-gigant Microsoft vil styrke medarbejderne trivsel på kontoret – både det fysiske og det virtuelle.

Artikel top billede

Den verserende corona-pandemi stresser ikke bare organisationer og virksomheder, den har også sin indflydelse på medarbejdernes trivsel.

Det imødekommer Microsoft i denne uge, med lanceringen af et nyt værktøj – en såkaldt Employee Experience Platform – som skal styrke de ansattes trivsel på både kontoret og hjemmekontoret.

Mød Microsoft Viva

Viva er tænkt som en forlængelse af Microsofts nuværende Office 365 og Teams programmer til samarbejde og samskabelse.

Fire redskaber

Viva-værktøjet er delt op i fire redskaber med hvert sit fokusområde: Connections, Insights, Learning og Topics.

Med Connections bringes den interne kommunikation tættere på medarbejderen via en app igennem Microsoft Teams. Her kan interne dokumenter samt fællesskaber og grupper i organisationen tilgås.

Insights er et redskab som ansatte kan anvende til at få et overblik over arbejdstid og assisterer med at disponere denne. Redskabet er personligt og vil kun være synligt for medarbejderen selv. Ledere får dog indsigt i hvordan tendenserne ser ud på team- og organisationsniveau. Denne tilgås også igennem Teams-app’en.

Viva Learning er tænkt som et samlingspunkt for organisationens læringsressourcer. Viva Learning fungerer i samspil med LinkedIns Learning-platform samt Microsoft Learn og kurser fra tredjeparter som Skillsoft, Coursera, Pluralsight og edX.

Topics er Viva-platformen sidste ben og anvender AI til at fremhæve de dokumenter og informationer fra Teams og Office 365 programmerne, der synes at være relevant for medarbejderen. Klikke man sig ind på et emne, vil Topics fremhæve de tilhørende dokumenter, samtaler og videoer i organisations 365-konto.

Hvad Viva-pakken yderligere byder på, kan læses på Microsofts dedikerede side her.

Læs også: Microsoft Teams på vej med tre nye funktioner: Sådan kan du se de møder, som du er gået glip af

Vil du se Viva i aktion, kan det ses i videoen nedenunder.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S