Microsoft slipper trivselsplatform løs: Viva er et nyt værktøj der vil forbedre medarbejderes arbejdsliv

Den amerikanske tech-gigant Microsoft vil styrke medarbejderne trivsel på kontoret – både det fysiske og det virtuelle.

Artikel top billede

Den verserende corona-pandemi stresser ikke bare organisationer og virksomheder, den har også sin indflydelse på medarbejdernes trivsel.

Det imødekommer Microsoft i denne uge, med lanceringen af et nyt værktøj – en såkaldt Employee Experience Platform – som skal styrke de ansattes trivsel på både kontoret og hjemmekontoret.

Mød Microsoft Viva

Viva er tænkt som en forlængelse af Microsofts nuværende Office 365 og Teams programmer til samarbejde og samskabelse.

Fire redskaber

Viva-værktøjet er delt op i fire redskaber med hvert sit fokusområde: Connections, Insights, Learning og Topics.

Med Connections bringes den interne kommunikation tættere på medarbejderen via en app igennem Microsoft Teams. Her kan interne dokumenter samt fællesskaber og grupper i organisationen tilgås.

Insights er et redskab som ansatte kan anvende til at få et overblik over arbejdstid og assisterer med at disponere denne. Redskabet er personligt og vil kun være synligt for medarbejderen selv. Ledere får dog indsigt i hvordan tendenserne ser ud på team- og organisationsniveau. Denne tilgås også igennem Teams-app’en.

Viva Learning er tænkt som et samlingspunkt for organisationens læringsressourcer. Viva Learning fungerer i samspil med LinkedIns Learning-platform samt Microsoft Learn og kurser fra tredjeparter som Skillsoft, Coursera, Pluralsight og edX.

Topics er Viva-platformen sidste ben og anvender AI til at fremhæve de dokumenter og informationer fra Teams og Office 365 programmerne, der synes at være relevant for medarbejderen. Klikke man sig ind på et emne, vil Topics fremhæve de tilhørende dokumenter, samtaler og videoer i organisations 365-konto.

Hvad Viva-pakken yderligere byder på, kan læses på Microsofts dedikerede side her.

Læs også: Microsoft Teams på vej med tre nye funktioner: Sådan kan du se de møder, som du er gået glip af

Vil du se Viva i aktion, kan det ses i videoen nedenunder.

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

AL Sydbank

AI Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT-løsningsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S