Er det billigste bedst, eller er bedst det billigste?

Klumme: Nogle indkøbsafdelinger tror desværre, at billigst er bedst, og det er en katastrofe for organisationerne, da virkeligheden er stik modsat (som alle erfarne branchefolk ved).

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for forfatterens synspunkter

Der er en bekymrende udvikling i gang i den offentlige sektor og i enkelte af de store virksomheder:

Man er begyndt at give indkøbsafdelingen, procurement mv. ansvaret for indkøb af digitale eksperter, fordi man efterhånden bruger så mange af dem.

Det er her blevet en synlig post i budgettet, og det er et dejligt nemt område at spare på.

Men nogle indkøbsafdelinger tror desværre, at billigst altid er bedst, og det er en katastrofe for organisationerne, da virkeligheden er stik modsat (som alle erfarne branchefolk ved):

Den bedste kvalitet giver det billigste pris.

Nu fyldes de digitale afdelinger med hundredevis af de billigste junior-profiler eller dårligt præsterende individer med en lav timepris, og det efterlader så store udfordringer for projektlederne, at de simpelthen ikke kan komme i mål til tiden, inden for prisrammen eller med de features, de har lovet.

I stedet havde det være meget bedre at satse på en håndfuld reelle, erfarne eksperter, som har bevist deres evner succesfuldt i tidligere projekter med tilsvarende problemstillinger.

Tillad mig at tydeliggøre det med en matematisk illustration fra min bog Nucleon, som har lagt grundstenen til min filosofi om performance-optimering af it-teams:

Pris/ydelse på eksperter minder om en eksponentialfunktion: En prisfokuseret organisation vil typisk gå efter den laveste timepris (øverste kolonne i x-aksen), mens en kvalitetsfokuseret organisation typisk vil fokusere på præstation (y-aksen).

Forskning viser os, at de bedste konsulenter præsterer minimum 20 gange mere/hurtigere/bedre end de middelmådige, og mens det i ovenstående eksempel er muligt at spare knap 47 procent på timeprisen isoleret (DKK 700/timen vs. DKK 1.300/timen) mellem de dyreste og billigste it-konsulenter, er det samtidigt næsten 56 gange dyrere at købe den billigste ydelse, hvis man ser på pris per leverance-enhed.

De bedste er altså suverænt det billigste valg, så jeg håber, at min læser kan se, at selv om det måske for nogen er kontra-intuitivt, så er det altafgørende for it-projektets succes, at processen afspejler prioriteringen af kvalitet, og at det er dine projektledere, der skal eje indkøb af konsulenter - og ikke indkøbsafdelingen.

“Jamen kan indkøbsafdelingen så slet ikke bidrage positivt til ligningen?”, spørger du.

Jo da, og jeg kan personligt ikke tælle til, hvor tit jeg har fået barberet mit overskud væk af dygtige indkøbere.

Indkøbsafdelinger virker, men de skal bare først ind i processen, når kvalitetskravene er blevet bestemt og den individuelle konsulent er identificeret af projektlederne.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os din tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S