IBM: Norden er blandt de bedste markeder

IBM har skruen i vandet og ser lyst på fremtiden. Selskabet forventer, at 2004 bliver det bedste år siden 2000. Også herhjemme går det godt. IBM Danmarks administrerende direktør, Lars Mikkelgaard, melder om stigende investeringslyst blandt de danske kunder.

IBM i Danmark og resten af Norden viser vejen frem i Europa, der gav fald for selskabet på de store markeder i Storbritannien, Frankrig, Italien og Tyskland.

Salgsudviklingen i Europa generelt var nærmest flad i tredje kvartal sammenlignet med året før og helt uden fordele i valutakursudviklingen, oplyser IBM.

Selskabet forklarer udviklingen med, at nogle markeder fortsat halter efter i den økonomiske genopretning.

Fremgang i flere områder

- Inden for EMEA steg salget i Østeuropa, de nordiske lande og Spanien, bemærker IBM's finanschef, Mark Loughridge.

Det er kun fra hovedkontoret i Armonk, New York, at cheferne må udtale sig om regnskabet.

Administrerende direktør for IBM Danmark, Lars Mikkelgaard, drister sig dog til at melde om god investeringslyst blandt selskabets nordiske kunder.

-Vi oplever en spirende investeringslyst herhjemme. Det er der ingen tvivl om. Vi ser optimisme, og vi ser mere interesse. Det er ikke kun for at konsolidere it-siden, men for at fokusere på nye områder, hvor man investerer i vækst, siger Lars Mikkelgaard.

USA & Asien trækheste

På globalt plan er Europa ikke den bærende kraft i selskabets resultat i tredje kvartal.

Stigningen blev især hentet på markederne i Asien og Amerika, hvor USA stod for den stærkeste vækst i tre år.

Mark Loughridge forventer, at de globale investeringer i it vil stige fire til fem procent i år, som han kalder "det bedste siden 2000".

IBM har især haft glæde af øget investeringslyst fra finans- og telekommunikationsvirksomheder.

IBM's nettoresultat steg en procent i tredje kvartal til knap 11 milliarder kroner sammenlignet med samme kvartal sidste år. Resultat var tynget ned af en udbetaling på næsten to milliarder kroner til et forlig i et søgsmål om nogle pensionsaftaler.

På produktsiden har det været serversalget, der har trukket IBM frem. Salget i tredje kvartal steg ni procent til 141 milliarder kroner.

Samlet var tallene lidt bedre end investorerne havde regnet med, og det smitter positivt af på selskabets aktiekurs.

Der var ellers nervøsitet blandt investorerne, efter at selskabet i september mistede de sidste fem år af en kæmpe outsourcing-kontrakt til en værdi af 30 milliarder kroner med finanshuset JP Morgan Chase & Co.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere