Lars Marcher ny topchef i Dataram

Danskeren Lars Marcher er blevet udnævnt til administrerende direktør for amerikanske Dataram. Han er nu den højest placerede dansker i en børsnoteret amerikansk virksomhed. Selskabets tidligere chef gennem 30 år, Robert Tarantino, bliver siddende som bestyrelsesformand.

Amerikanske Dataram, der købte det konkursramte Memory Card Technology, har netop udnævnt 42-årige danske Lars Marcher til ny administrerende direktør.

Skiftet ses som en begyndende udfasning af den tidligere direktør Robert Tarantino, der har ledet ramproducenten Dataram gennem de sidste 30 år af selskabets 37-årige historie.

Lars Marcher har nu titel af president og chief operating officer, hvilket nogenlunde svarer til en administrerende direktør i Danmark.

Daglig drift i Marchers hænder

Robert Tarantino, som er nået over de 60 år, fortsætter som formand og chief executive officer, men reelt er hele den daglige drift nu i Lars Marchers hænder.

Den sidste bid af ansvar, som Lars Marcher nu får overdraget, er det finansielle ansvar.

- Jeg er stolt over som dansker at lede en virksomhed som Dataram, der har været gennem hele it-udviklingen og stadig har det godt. Selskabet er gældfrit og vokser, siger Lars Marcher fra sit kontor i Datarams hovedkvarter i den amerikanske delstat New Jersey.

For at opnå en position som hans nyerhvervede skal man som dansker arbejde hårdere end tilsvarende amerikanske kandidater, da kultur, netværk og indimellem sproget kan være imod en, forklarer Lars marcher.

Han finder det prisværdigt, at danskere klarer sig godt i udenlandske virksomheder, men så gerne flere prøve kræfter med hovedkvarterer i udenlandske virksomheder, så de på egen krop kan føle hvordan det er at være tæt på en amerikansk børs.

- Det skaber andre synspunkter og daglige udfordringer end at sidde i et europæisk datterselskab, påpeger Lars Marcher, og fremhæver, at han især værdsætter sparringen med de øvrige hovedkvarterer i USA, der repræsenterer nogle af verdens største it-virksomheder.

Høj kompetence

Han vurderer, at hans generation af danske ledere står for høj kompetence og fleksibilitet og en god portion kontanthed, som er velanset i amerikanske virksomheder.

- Amerikansk kultur er jo meget anderledes end dansk kultur. Du kan jo ikke lede en amerikansk virksomhed, hvis du sidder med syv mennesker omkring et bord. Der skal være en, der sætter retningen og tager beslutningerne, siger Lars Marcher.

Han kom til USA via Datarams opkøb af det kollapsede John Trolle-selskab, Memory Card Technology, og inden da var han salgschef for Apple i Australien og New Zealand.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job