Ransomware-hackere krævede 15 millioner kroner: Betal og kom videre, lød det fra politiet

En fagforening med 1,3 millioner medlemmer blev i 2019 ramt af et ransomware-angreb, hvor hackerne krævede en løsesum på 15 millioner kroner. Myndighederne opfordrede dem til at betale løsesummen, men de valgte en helt anden løsning, og i stedet fandt de fysiske kopier frem og forsøgte at gendanne data.

Artikel top billede

Betal og kom videre.

Det var omtrent sådan, at rådet lød fra det amerikanske forbundspoliti, FBI, da den store amerikanske fagforening Teamsters blev ramt af et ransomware-angreb i efteråret 2019.

Det er på trods af, at det amerikanske forbundspolitis officielle holdning er, at organisationer ikke bør udbetale løsesum i denne type situationer.

Det beretter det amerikanske medie NBC News om i en artikel, hvor forløbet for første gang bliver blotlagt.

Kræver 15 millioner

Teamsters, der fra 1957 til 1971 var ledet af den navnkundige fagforeningsboss Jimmy Hoffa, er en af USA's mest berømte fagforbund.

Det var oprindeligt en fagforening for lastbilchauffører, men repræsenterer nu en bred vifte af faglærte og ufaglærte arbejdere og har i dag 1,3 millioner medlemmer.

Ifølge NBC News krævede hackerne 2,5 millioner dollar – mere end 15 millioner danske kroner - for at give fagforeningen adgang til sine it-systemer.

”De låste os ude af hele vores system, og sagde, at hvis vi betalte dem, så ville de give os krypteringskoden, der gav os muligheden for at låse systemet op,” oplyser en kilde til det amerikanske medie.

Kontaktede FBI

Fagforeningen kontaktede derfor FBI i håb om, at myndighederne kunne hjælpe med at opspore gerningsmændene.

Her forklarede FBI dog, at mange virksomheder var ramt af denne type angreb, og at der derfor ikke var meget myndighederne kunne stille op.

”Det er noget, der sker over alt i Washington DC, og vi kan ikke gøre noget ved det,” lød det ifølge kilde fra FBI.

I vildrede

Selvom FBI i dette tilfælde angiveligt opfordrede til, at man udbetalte løsesummen, er FBI’s officielle standpunkt, at virksomheder og organisationer ikke bør betale ransomware-hackere.

Hos Teamsters var man også i intern vildrede. Her var der stor uenighed om, hvad der skulle gøres.

I første omgang forsøgte fagforeningen at forhandle med hackerne via det mørke net, og her lykkedes det dem at få løsesummen ned på 1,1 millioner dollar.

Det endte dog med, at organisationen valgte ikke at betale.

Gendanne via fysiske kopier

I stedet besluttede Teamster sig for at forsøge at genopbygge og gendanne it-systemerne og de mange data, som hackerne havde låst inde.

Ifølge NBC News har Teamsters haft held til at gendanne 99 procent af de berørte data, hvilket blandt har kunne ladet sig gøre, fordi en del data også var arkiveret som fysiske kopier.

Historien om det nu flere år gamle ransomware-angreb mod Teamsters har ikke tidligere været fremme i medierne.

Det tydeliggør ifølge NBC News, at selvom vi har set en række højtprofilerede angreb den seneste tid, er der stadigvæk mange angreb, der går under radaren og aldrig kommer til offentlighedens kendskab.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job