Morgen-briefing: Industriens Fond vil uddanne 6.000 bestyrelsesmedlemmer i it-sikkerhed / Jacob Wandt og Anders Bjørnsbo investerer i Actee / En ud af syv danske virksomheder føler sig fuldt beskyttede

Industriens Fond vil uddanne 6.000 bestyrelsesmedlemmer i it-sikkerhed. Jacob Wandt og Anders Bjørnsbo investerer i Actee. En ud af syv danske virksomheder føler sig fuldt beskyttede. Robot-rigmænd vil investere i robotter med ny investeringsfond.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til onsdagens morgen-briefing, der denne morgen er sammensat af Dan Jensen.

Industriens Fond vil uddanne 6.000 bestyrelsesmedlemmer i it-sikkerhed

Industriens Fond vil i samarbejde med blandt andet Bestyrelsesforeningen uddanne 6.000 bestyrelsesmedlemmer i it-sikkerhed.

Det kommer til at ske med det, som parterne kalder for et ‘ambitiøst træningsprogram,’ som kommer til at løbe frem til 2024 under navnet Industriens Fonds Cyberprogram.

En af metoderne bliver en såkaldt ‘cyberrisk simulator, der er “designet til at give deltagerne hjertebanken og svedige håndflader, men også konkrete værktøjer til at håndtere cyberhændelser,” som det hedder i en udsendt meddelelse fra Industriens Fond.

Det hele kommer til at foregå i et træningscenter på CBS i København, hvor 2.000 bestyrelsesmedlemmer fra næste år skal sluses igennem om året.

Jacob Wandt og Anders Bjørnsbo investerer i Actee

It-rigmændene Anders Bjørnsbo og Jacob Wandt - der i 2013 solgte e-conomic for 761 millioner kroner - skyder begge penge ind i Roskilde-selskabet Actee, der står bag en række simuleringssløsninger til bestyrelser og lignende.

Selskabet har med stifter og direktør Leif Sørensen i spidsen i dag allerede 40.000 brugere i 22 lande, og det er planen, at den nye kapital skal investeres i yderligere ekspansion målrettet det tyske marked.

”Vi sætter nu et dedikeret team ind i Tyskland for at sætte yderligere fart i aftalerne med de store konsulenthuse. Vi har i forvejen aftaler med nogle af de store konsulenthuse, men vi skal have mange flere koblet på. Det skal den fysiske tilstedeværelse være med til at accelerere,” meddeler Leif Sørensen.

I ejerkredsen finder vi i dag også den tidligere Bluegarden-direktør Mogens Elsberg.

Jacob Wandt har været med i ejerkredsen siden 2018, mens Anders Bjørnsbo er ny som investor.

En ud af syv danske virksomheder føler sig fuldt beskyttede

14 procent af de danske virksomheder vurderer, at deres it-sikkerheds-løsninger yder dem fuld beskyttelse, mens 13 procent omvendt mener, at der er meget stor risiko for, at de bliver hacket.

Sådan lyder konklusionerne i en ny undersøgelse fra Kaspersky og IDC, der peger på, at hele 84 procent af virksomhederne “regner med at blive ramt af et målrettet it-angreb.”

Ifølge Kaspersky og IDC har 46 procent af virksomhederne oplevet mindst to databrud i de seneste to år.

“Bruddene har resulteret i at hver fjerde virksomhed har mistet kundedata, hver tredje har mistet finansielle data og hver femte har mistet medarbejderdata. Hver fjerde virksomhed har direkte tabt kunder, som følge,” lyder det fra sikkerhedsselskabet.

Robot-rigmænd vil investere i robotter med ny investeringsfond

To af Odense robot-rigmænd, Thomas Visti og Lasse Kieffer, åbner sammen med aktieanalytikeren Søren Schmidt investeringsfonden Robot Valley Capital, der vil investere i børsnoterede selskaber inden for robotindustrien, skriver Børsen samt Fyens Stiftstidende.

Fonden får 25 millioner kroner at gøre godt med, hvoraf de 20 millioner kroner kommer fra Thomas Visti, der er blevet stenrig på salget af først Universal Robots og dernæst Mobile Industrial Robots - begge til amerikanske Teradyne.

Thomas Visti siger til Børsen, at fonden har et langsigtet sigte på fem år eller mere.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Jyske Bank

    Graduate, Udvikling Erhverv

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS