Investor: It-aktiekurser er uimodståelige

<B STYLE="color:#C8000A;font-size:12px"> It-aktiemarkedet:</b> Prisniveauet på aktier inden for informationsteknologi er meget fristende netop nu, selv om efterspørgslen på teknologirelaterede produkter ikke er stabiliseret. Følg Computerworld Onlines gennemgang af it-aktiemarkedet netop nu.

Mange private investorer betragter it-aktier som en rædselsfuld investering, fordi mange købte på toppen i 2000. Men lige nu gør denne type aktier sig godt i udstillingsvinduet, mener en investeringschef fra Henderson Global Investors.

- Teknologi er og vil fortsat være en meget god investering. Problemet er, hvornår man skal købe. Timing er meget vigtigt, siger Stuart O'Gorman, som leder teknologiinvesteringerne i Henderson til Dow Jones Newswires.

Han mener, at der er sket en afkobling mellem et fornuftigt miljø for teknologisektoren og værdiansættelsen.

Halv pris sammenlignet med 2000

- Teknologi er meget billig. De fundamentale forhold for sektoren, selv om de ikke er fantastiske, er sandelig ikke dårlige, bedyrer Stuart O'Gorman, der drager omsorg for 1,3 milliarder kroner investeret inden for it.

Målt på prisen for en krones overskud, den såkaldte PE-værdi, er den gennemsnitlige pris for den skønnede indtjening i 2005 på 23 gange overskuddet sammenlignet med toppen i 2000, da investorerne var villige til at betale en pris på 45 gange indtjeningen eller næsten dobbelt så meget.

Fra dansk side er man knap så jublende, når snakken falder på it-aktier. Man bifalder prisniveauet, men er betænkelig ved, at væksten er bremset lidt op.

- Jeg synes ikke, at en PE på 23 er billigt. Niveauet ser fornuftigt ud, men på grund af lavere vækst i 2005 end tidligere ventet, så er vores optimisme moderat, siger Klaus Ingemann Nielsen fra danske Bankinvest.

Stuart O'Gorman lægger ikke skjul på at it-aktier er udsatte og følsomme, men fremhæver, at det langsigtede potentiale vil mere end opveje eventuelle dump på kort sigt.

Overkapacitet er fortsat et problem, hvoedsageligt inden for halvleder-branchen, mens andre teknologiområder er begyndt at opleve fornyet efterspørgsel, vurderer han.

Inden for it-branchen er Stuart O'Gorman ligesom Bankinvest mest lun på aktier i software- og internet-relaterede selskaber, mens halvleder, hardware, elektronikudstyr og it-service får tomlen nedad.

Geografisk er porteføljechefen gladest for Europa, hvor man anbefales at placere forholdsmæssigt flest it-investeringer, mens Asien og USA får en undervægt-anbefaling.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

    Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S