Norsk avis: IBM har snabel i forsvarskassen

IBM har fuld kontrol over det norske forsvars store it-projekt, Program Golf. Ingen af konkurrenterne er interesserede i projektet, fordi IBM sidder hårdt på flæsket. Desuden frygter de at komme i forsvarsledelsens sorte bog. Det kan koste ordrer.

IBM har så stor kontrol med et af Norges største it-projekter, forsvarsprojektet Program Golf, at ingen tør kritisere projektet, skriver Computerworld Norge.

Samtidig interesserer ingen af de øvrige store it-leverandører i Norge sig det mindste for projektet, fordi de mener, at der ikke er noget at komme efter.

De frygter desuden at komme på det norske forsvars sorte liste. Det ønsker ingen, fordi forsvaret fortsat skal købe it-ydelser.

Ifølge avisen vokser både prisen og antallet af applikationer og ydelser, som er tilknyttet projektet, løbende.

Det norske forsvar har indtil videre brugt 730 millioner kroner på projektets første tre faser. Den norske rigsrevision vurderer, at Program Golf i alt kommer til at koste tæt mod 1,8 milliarder kroner.

I næste fase i Program Golf skal der oprettes et drifts- og udviklingscenter, der skal håndtere det norske forsvars gamle applikationer, indtil de skal udfases.

Ordren er 180 millioner kroner værd, og Computerworld Norge skriver, at IBM på forhånd regner med at lande ordren, hvilket vil give selskabet fuld kontrol over forsvarets it-udvikling.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S