Kaseya patcher sårbarheden der blev udnyttet i REvils ransomware-angreb

Godt ti dage efter et ransomware-angreb, der bredte sig fra it-leverandøren Kasey til omkring 60 MSP'er og videre til 1.500 mindre virksomheder, har Kaseya frigivet en patch til de udnyttede sårbarheder.

Artikel top billede

It-leverandøren Kaseya, der i starten af juli blev kompromitterede og udnyttet til at sprede ransomware til virksomhedens egne kunder - og videre til deres kunder - har nu frigivet en sikkerhedsopdatering til de VSA-nuldags sårbarheder, som bruges af den russiske REvil-hackergruppe til at angribe ofrene.

Kaseyas kunder, der primært er Manegement Service Providers (MSP'er) kan implementere opdateringen med det samme via egen server eller gennem Kaseyas cloud-baserede SaaS-løsning.

Det skriver it-mediet BleepingComputer.

Det er stadig ikke helt klart, præcist hvilke sårbarheder, der blev brugt i angrebet, men det menes at være en eller en kombination af CVE'erne CVE-2021-30116, CVE-2021-30119 og CVE-2021-30120.

Siden angrebet har Kaseya opfordret sine kunder til at lukke helt for de berørte servere, til en patch var klar. Det er altså sket nu, godt ti dage efter angrebt, hvor Kaseya har frigivet VSA 9.5.7a (9.5.7.2994)-opdateringen.

Syv sårbarheder

Allerede i april havde Dutch Institute for Vulnerability Disclosure (DIVD) advaret Kaseya om syv sårbarheder, som instituttet havde fundet i leverandørens produkter.

De sårbarheder, der er løst med den nyeste opdatering er markeret med "*" i faktaboksen.

Foruden disse tre sårbarheder løster patchen også to andre problemer. Før ville visse API-svar indeholde en adgangskodeshash, der potentielt udsatte svage adgangskoder for brute force-angreb. Kodeordsværdien er nu maskeret fuldstændigt.

Den har desuden rettet en sårbarhed, der kunne tillade uautoriseret upload af filer til VSA-serveren.

Kaseya havde i april implementeret patches til de fleste af sårbarhederne på sin VSA SaaS-tjeneste, men ikke til den lokale version af VSA.

Det resulterede i, at omkring 60 MSP'er 2. juli blev ramt af REvils angreb, som spredte sig videre til op til 1.500 små og mellemstore virksomheder, der benyttede sig af disse MSP'er.

Annonceindlæg fra IBM

Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S