Kaseya patcher sårbarheden der blev udnyttet i REvils ransomware-angreb

Godt ti dage efter et ransomware-angreb, der bredte sig fra it-leverandøren Kasey til omkring 60 MSP'er og videre til 1.500 mindre virksomheder, har Kaseya frigivet en patch til de udnyttede sårbarheder.

Artikel top billede

It-leverandøren Kaseya, der i starten af juli blev kompromitterede og udnyttet til at sprede ransomware til virksomhedens egne kunder - og videre til deres kunder - har nu frigivet en sikkerhedsopdatering til de VSA-nuldags sårbarheder, som bruges af den russiske REvil-hackergruppe til at angribe ofrene.

Kaseyas kunder, der primært er Manegement Service Providers (MSP'er) kan implementere opdateringen med det samme via egen server eller gennem Kaseyas cloud-baserede SaaS-løsning.

Det skriver it-mediet BleepingComputer.

Det er stadig ikke helt klart, præcist hvilke sårbarheder, der blev brugt i angrebet, men det menes at være en eller en kombination af CVE'erne CVE-2021-30116, CVE-2021-30119 og CVE-2021-30120.

Siden angrebet har Kaseya opfordret sine kunder til at lukke helt for de berørte servere, til en patch var klar. Det er altså sket nu, godt ti dage efter angrebt, hvor Kaseya har frigivet VSA 9.5.7a (9.5.7.2994)-opdateringen.

Syv sårbarheder

Allerede i april havde Dutch Institute for Vulnerability Disclosure (DIVD) advaret Kaseya om syv sårbarheder, som instituttet havde fundet i leverandørens produkter.

De sårbarheder, der er løst med den nyeste opdatering er markeret med "*" i faktaboksen.

Foruden disse tre sårbarheder løster patchen også to andre problemer. Før ville visse API-svar indeholde en adgangskodeshash, der potentielt udsatte svage adgangskoder for brute force-angreb. Kodeordsværdien er nu maskeret fuldstændigt.

Den har desuden rettet en sårbarhed, der kunne tillade uautoriseret upload af filer til VSA-serveren.

Kaseya havde i april implementeret patches til de fleste af sårbarhederne på sin VSA SaaS-tjeneste, men ikke til den lokale version af VSA.

Det resulterede i, at omkring 60 MSP'er 2. juli blev ramt af REvils angreb, som spredte sig videre til op til 1.500 små og mellemstore virksomheder, der benyttede sig af disse MSP'er.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S