Kaseya patcher sårbarheden der blev udnyttet i REvils ransomware-angreb

Godt ti dage efter et ransomware-angreb, der bredte sig fra it-leverandøren Kasey til omkring 60 MSP'er og videre til 1.500 mindre virksomheder, har Kaseya frigivet en patch til de udnyttede sårbarheder.

Artikel top billede

It-leverandøren Kaseya, der i starten af juli blev kompromitterede og udnyttet til at sprede ransomware til virksomhedens egne kunder - og videre til deres kunder - har nu frigivet en sikkerhedsopdatering til de VSA-nuldags sårbarheder, som bruges af den russiske REvil-hackergruppe til at angribe ofrene.

Kaseyas kunder, der primært er Manegement Service Providers (MSP'er) kan implementere opdateringen med det samme via egen server eller gennem Kaseyas cloud-baserede SaaS-løsning.

Det skriver it-mediet BleepingComputer.

Det er stadig ikke helt klart, præcist hvilke sårbarheder, der blev brugt i angrebet, men det menes at være en eller en kombination af CVE'erne CVE-2021-30116, CVE-2021-30119 og CVE-2021-30120.

Siden angrebet har Kaseya opfordret sine kunder til at lukke helt for de berørte servere, til en patch var klar. Det er altså sket nu, godt ti dage efter angrebt, hvor Kaseya har frigivet VSA 9.5.7a (9.5.7.2994)-opdateringen.

Syv sårbarheder

Allerede i april havde Dutch Institute for Vulnerability Disclosure (DIVD) advaret Kaseya om syv sårbarheder, som instituttet havde fundet i leverandørens produkter.

De sårbarheder, der er løst med den nyeste opdatering er markeret med "*" i faktaboksen.

Foruden disse tre sårbarheder løster patchen også to andre problemer. Før ville visse API-svar indeholde en adgangskodeshash, der potentielt udsatte svage adgangskoder for brute force-angreb. Kodeordsværdien er nu maskeret fuldstændigt.

Den har desuden rettet en sårbarhed, der kunne tillade uautoriseret upload af filer til VSA-serveren.

Kaseya havde i april implementeret patches til de fleste af sårbarhederne på sin VSA SaaS-tjeneste, men ikke til den lokale version af VSA.

Det resulterede i, at omkring 60 MSP'er 2. juli blev ramt af REvils angreb, som spredte sig videre til op til 1.500 små og mellemstore virksomheder, der benyttede sig af disse MSP'er.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S