Flere kvinder søger ind på tech-uddannelser: "Det er en meget stor succeshistorie"

Mere end en tredjedel af de nye studerende på de tekniske uddannelser er nu kvinder, viser nye tal Uddannelse og Forskning styrelsen.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Sammenlignet med 2019 er antallet af kvinder, der har søgt ind på en såkaldt stem-uddanelse steget med 10 procent.

Det viser nye tal fra Uddannelses og Forskningsstyrelsen i forbindelse med det seneste studieoptag.

De nye tal viser, at kvinder i dag udgør 33,8 procent på af de optagne på landets stem-uddannelser.

Stem er en forkortelse for Science, Technology, Engineering og Mathematics og dækker således over it-uddannelser samt andre tekniske og naturvidenskabelige uddannelser.

”Det er en meget stor succeshistorie. Det har været en politisk ambition både under forrige regeringer og denne her regeringer,” siger ddannelses- og forskningsminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) til nyhedabureauet Ritzau.

Det har længe været en ambition for både politikere og brancheorganisationer at øge optaget af kvinder på de tekniske uddannelser, hvilket blandt andet kan være med til at løse de problemer med mangel på kvalificeret arbejdskraft, som blandt andet it-branchen er udsat for.

"Efterspørgslen fra erhvervslivet på it- og tekniske kompetencer er stigende. Derfor er det rigtig godt, at den overordnede positive trend med flere stem-uddannede – og ikke mindst stem-uddannede kvinder – fortsætter. Det gør mig rigtig glad, at vi ser en stigning på 10 procent siden 2019 for kvinder på stem-uddannelser. Vi har brug for at få alle talenter i spil uanset køn," siger Ane Halsboe-Jørgensen i en pressemeddelelse fra ministeriet.

Lavere optag på it-uddannelser

De seneste opgrelser fra Uddannelses- og Forksningsministeriet viser dog også, at de samlede optag på landets it-uddannelser er faldet med fem procent.

Det er ærgrer brancheorganisationen IT-Branchen.

”Det betyder at der er unge, der går glip af fantastiske jobmuligheder og it-virksomheder, der går glip af talent,” siger Mette Lundberg, der er direktør for politik og kommunikation i IT-Branchen.

Det kan du læsere mere om her:

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S