Google holder fast: Helt ok at fyre medarbejdere efter protester

Medarbejderne hos søgegiganten Google har ikke indflydelse på, hvilke kunder selskabet vælger at sælge sine services til. Dermed fastholder Google sin ret til at fyre medarbejdere der demonstrerer mod kontroversille opgaver, som Google har påtaget sig.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Googles medarbejdere har ikke ret til at demonstrere mod de kunder, som selskabet vælger at samarbejde med.

Derfor fastholder den amerikanske søgegigant, at selskabet har ret til at fyre medarbejdere, der modsætter sig opgaver fra bestemte kunder.

Det slår Google fast over for en amerikansk domstol efter flere sager, hvor Googles medarbejdere har protesteret over at skulle arbejde på kontroversielle projekter, skriver erhvervsmediet Bloomberg.

Sagen er opstået efter den amerikanske stat har anklaget Google for at bryde medarbejdernes rettigheder og dermed være på kant med amerikansk lovgivning.

Det afviser Googles advokat Al Latham dog pure over for en amerikansk domstol, som skal tage stilling til sagen.

"Selv hvis Google havde, for argumentets skyld, opsagt medarbejdere for at protestere mod valget af kunder, ville det ikke være i strid med loven," lød det fra Al Latham i retten tirsdag.

Konkret bliver Google anklaget for ulovligt at have fyret fem medarbejdere for at protestere mod projekter, som Google har påtaget sig. Selskabet fastholder dog, at man har ret til at afskedige medarbejdere, der ikke er enig med de kunder som Google samarbejder med.

Diskussionen er blusset op ad flere omgange. Senest har medarbejdere protesteret over, at Google valgte at påtage sig en opgave for det amerikanske grænsepoliti.

Problemet breder sig også til andre it-virksomheder. Senest har det danskstiftede selskab Unity oplevet, at medarbejdere har sat spørgsmålstegn ved de projekter, som selskabet udfører for det amerikanske forsvarsministerium.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS