Google holder fast: Helt ok at fyre medarbejdere efter protester

Medarbejderne hos søgegiganten Google har ikke indflydelse på, hvilke kunder selskabet vælger at sælge sine services til. Dermed fastholder Google sin ret til at fyre medarbejdere der demonstrerer mod kontroversille opgaver, som Google har påtaget sig.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Googles medarbejdere har ikke ret til at demonstrere mod de kunder, som selskabet vælger at samarbejde med.

Derfor fastholder den amerikanske søgegigant, at selskabet har ret til at fyre medarbejdere, der modsætter sig opgaver fra bestemte kunder.

Det slår Google fast over for en amerikansk domstol efter flere sager, hvor Googles medarbejdere har protesteret over at skulle arbejde på kontroversielle projekter, skriver erhvervsmediet Bloomberg.

Sagen er opstået efter den amerikanske stat har anklaget Google for at bryde medarbejdernes rettigheder og dermed være på kant med amerikansk lovgivning.

Det afviser Googles advokat Al Latham dog pure over for en amerikansk domstol, som skal tage stilling til sagen.

"Selv hvis Google havde, for argumentets skyld, opsagt medarbejdere for at protestere mod valget af kunder, ville det ikke være i strid med loven," lød det fra Al Latham i retten tirsdag.

Konkret bliver Google anklaget for ulovligt at have fyret fem medarbejdere for at protestere mod projekter, som Google har påtaget sig. Selskabet fastholder dog, at man har ret til at afskedige medarbejdere, der ikke er enig med de kunder som Google samarbejder med.

Diskussionen er blusset op ad flere omgange. Senest har medarbejdere protesteret over, at Google valgte at påtage sig en opgave for det amerikanske grænsepoliti.

Problemet breder sig også til andre it-virksomheder. Senest har det danskstiftede selskab Unity oplevet, at medarbejdere har sat spørgsmålstegn ved de projekter, som selskabet udfører for det amerikanske forsvarsministerium.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en Unified Communications specialist i Hvidovre

Københavnsområdet

Mibau Stema Danmark A/S

ERP Analyst at Mibau Stema Group

Sydjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Flyvestation Skalstrup

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job