Google holder fast: Helt ok at fyre medarbejdere efter protester

Medarbejderne hos søgegiganten Google har ikke indflydelse på, hvilke kunder selskabet vælger at sælge sine services til. Dermed fastholder Google sin ret til at fyre medarbejdere der demonstrerer mod kontroversille opgaver, som Google har påtaget sig.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Googles medarbejdere har ikke ret til at demonstrere mod de kunder, som selskabet vælger at samarbejde med.

Derfor fastholder den amerikanske søgegigant, at selskabet har ret til at fyre medarbejdere, der modsætter sig opgaver fra bestemte kunder.

Det slår Google fast over for en amerikansk domstol efter flere sager, hvor Googles medarbejdere har protesteret over at skulle arbejde på kontroversielle projekter, skriver erhvervsmediet Bloomberg.

Sagen er opstået efter den amerikanske stat har anklaget Google for at bryde medarbejdernes rettigheder og dermed være på kant med amerikansk lovgivning.

Det afviser Googles advokat Al Latham dog pure over for en amerikansk domstol, som skal tage stilling til sagen.

"Selv hvis Google havde, for argumentets skyld, opsagt medarbejdere for at protestere mod valget af kunder, ville det ikke være i strid med loven," lød det fra Al Latham i retten tirsdag.

Konkret bliver Google anklaget for ulovligt at have fyret fem medarbejdere for at protestere mod projekter, som Google har påtaget sig. Selskabet fastholder dog, at man har ret til at afskedige medarbejdere, der ikke er enig med de kunder som Google samarbejder med.

Diskussionen er blusset op ad flere omgange. Senest har medarbejdere protesteret over, at Google valgte at påtage sig en opgave for det amerikanske grænsepoliti.

Problemet breder sig også til andre it-virksomheder. Senest har det danskstiftede selskab Unity oplevet, at medarbejdere har sat spørgsmålstegn ved de projekter, som selskabet udfører for det amerikanske forsvarsministerium.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S