Microsoft advarer tusindvis af cloud-kunder om udsatte databaser: "Dette er den værste cloud-sårbarhed, du kan forestille dig"

Microsoft har sendt en advarsel til tusindsvis af cloud-kunder. Det har nemlig været muligt for uvedkommende at få adgang til kundernes hoveddatabase gennem Azure, hvor der kan læses med, rettes og endda slettes. Microsoft melder, at der ingen tegn er på, at sårbarheden er blevet udnyttet.

Artikel top billede

(Foto: 2017 Getty Images / Dave Kotinsky)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i cloud-sårbarheden hos Microsoft
  • Hvor mange kunder, der er blevet advaret
  • Hvordan udvedkommende kunne få adgang til kundernes databaser
386
2 min
Tech-giganten Microsoft har udsendt en advarsel til tusindvis af cloud-kunder - hvilket inkluderer nogle af verdens største virksomheder.

Hackere har nemlig haft mulig for at læse, ændre og selv slette deres hoveddatabase, skriver Reuters.

Denne sårbarhed er opstået i Microsoft Azures flagskib, kaldet Cosmos DB database. Et efterforskningshold fra it-sikkerhedsfirmaet Wiz opdagede, at man var i stand til hente nøgler, der kontrollerer afgangen til databaserne fra tusindvis af virksomheder.

Da Microsoft ikke er i stand til at ændre de her nøgler selv, så har selskabet sendt emails til kunderne torsdag, hvor de er blevet bedt om at skabe nye nøgler.


Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics