Microsoft advarer tusindvis af cloud-kunder om udsatte databaser: "Dette er den værste cloud-sårbarhed, du kan forestille dig"

Microsoft har sendt en advarsel til tusindsvis af cloud-kunder. Det har nemlig været muligt for uvedkommende at få adgang til kundernes hoveddatabase gennem Azure, hvor der kan læses med, rettes og endda slettes. Microsoft melder, at der ingen tegn er på, at sårbarheden er blevet udnyttet.

Artikel top billede

(Foto: 2017 Getty Images / Dave Kotinsky)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i cloud-sårbarheden hos Microsoft
  • Hvor mange kunder, der er blevet advaret
  • Hvordan udvedkommende kunne få adgang til kundernes databaser
386
2 min
Tech-giganten Microsoft har udsendt en advarsel til tusindvis af cloud-kunder - hvilket inkluderer nogle af verdens største virksomheder.

Hackere har nemlig haft mulig for at læse, ændre og selv slette deres hoveddatabase, skriver Reuters.

Denne sårbarhed er opstået i Microsoft Azures flagskib, kaldet Cosmos DB database. Et efterforskningshold fra it-sikkerhedsfirmaet Wiz opdagede, at man var i stand til hente nøgler, der kontrollerer afgangen til databaserne fra tusindvis af virksomheder.

Da Microsoft ikke er i stand til at ændre de her nøgler selv, så har selskabet sendt emails til kunderne torsdag, hvor de er blevet bedt om at skabe nye nøgler.


Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen