Vinder af Årets CIO opfordrer flere CIO'er til at stille sig frem: "Det her bliver en game-changer"

"Lad mig komme med en opfordring til alle CIO'er om, at det her er tiden til at stille sig frem," lød det fra vinderen af Årets CIO 2021, Morten Holm Christiansen, da han modtog prisen til den årlige uddeling i København. Han mener selv, at prisen bliver en game changer for Coops profil som it-arbejdsplads.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvad Årets CIO 2021 Morten Holm Christiansen mener, han selv og Coop kan bruge prisen til
  • Se hvorfor vinderen af titlen som Årets CIO 2021, mener prisen bliver en game changer for Coop
  • Læs mere om Morten Holm Christiansens opfordringen til andre CIO'er
641
3:15 min
Torsdag aften kunne Coops CIO Morten Holm Christiansen hæve trofæet højt over hovedet, da han få sekunder inden var blevet udnævnt som Danmarks bedste it-direktør.

Prisen blev overrakt af Computerworlds chefredaktør Lars Jacobsen, der sammen med Dansk IT og IDC hvert år finder en vinder af titlen som Årets CIO.

Den gik til Morten Holm Christiansen i år, der med trofæet i hånden kom med en appel til sine kollegaer i lokalet.

"Lad mig komme med en opfordring til alle CIO'er om, at det her er tiden til at stille sig frem," sagde den nyslåede vinder af titlen som Årets CIO 2021.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S