"Vi skal hele tiden være tilstrækkeligt agile til, at vi kan sætte tempoet op og holde os konkurrencedygtige"

Nomineret til titlen som Årets CIO 2021: "Vi skal sørge for, at vores kollegaer hele tiden kan følge med i det tempo, som resten af samfundet bevæger sig i."

Artikel top billede

Vi ser at brugerne vender sig til flere, men til gengæld også mindre opdateringer, og på den måde hjælper vi vores brugere med at blive lidt mere forandringsparate.

Jeg plejer at sige, at vi går alle sammen på en rulletrappe, der bevæger sig nedad, men vi går opad.

Hvis vi ikke hele tiden går i samme tempo, som rulletrappen kører nedad, så falder vi af den på et tidspunkt. Derfor skal vi som minimum hele tiden bevæge os i samme tempo som trappen, men det er ikke os selv, der bestemmer hastigheden, det er samfundet omkring os.

Derfor skal vi også være tilstrækkeligt agile til, at vi kan sætte tempoet op og holde os konkurrencedygtige.

Det er det, der er baggrunden, at vi i it-afdelingen skal sørge for, at vores kollegaer hele tiden kan følge med i det tempo, som resten af samfundet bevæger sig i.

Vi har et sammenspil mellem vores digital organisation og vores it-organisation. Vi har vores digitale organisation, som kigger på den digitale innovation, og her sidder vi i it-organisationen med for at rådgive i idéfasen.

Der kan vi bidrage med, at hvis vi går en lille smule til højre, så bliver det nemmere for os at skalere, hvis den her idé materialiserer sig og bliver et område, som vi kan tjene penge på.

Vi kører et parløb, og det er ikke sådan, at det er dem mod os.

Jeg sidder selv i styregruppen for den digitale organisation sammen med direktionen, men vi binder også sløjferne sammen ud fra devisen om, at vi supporterer one Cowi.

Der er ikke nogen, der skal have succes fremfor andre. Det er hele virksomheden, der skal have succes, og vi bidrager til den samme bundlinje alle sammen.

Vi er i en yin yang-funktion med vores digitale organisation, hvor vi rent faktisk understøtter og hjælper hinanden.

Jerrik Bagger Sørensen, CIO hos Cowi og nomineret til Årets CIO 2021.

Lyt til podcasten med Jerrik Bagger Sørensen og hør hele historien om, hvordan COWI arbejder med digitalisering og it-strategi.

Mere om samme emne

TD SYNNEX Denmark ApS

Bid Support Specialist (Maternity Cover)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Lokal IT Støtte på Aalborg Kaserne

Nordjylland

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S