Nomineret til Årets CIO 2021: CIO Anders Romare fra Novo Nordisk har fire centrale opgaver, som it skal have succes med

Årets CIO 2021: Anders Romare fra Novo Nordisk har fire store opgaver: Kernen af it skal moderniseres, kontrollen skal generobres, mulighederne for forretningens innovation skal øges, og så skal økosystemet åbnes yderligere op. Hør hvordan det hele hænger sammen her.

Artikel top billede

De seneste tre år har svenske Anders Romare stået i spidsen for Novo Nordisks globale it-organisation. Og så er han også nomineret til Årets CIO 2021.

De tre år er blevet brugt til at arbejde med at skabe en platform, der ultimativt skaber gavn for samfundet, den enkelte patient og selvfølgelig Novo Nordisk.

For at nå derhen har Anders Romare arbejdet med fire centrale trin: Det handler om at modernisere kernen af it, om at generobre kontrol, om at skabe flere muligheder for forretningens innovation og så skal økosystemet åbnes yderligere op.

Hver af de opgaver er i sig selv store. Men til sammen er der tale om en omfattende ændring af den måde, som Novo Nordisk arbejder med it på.

I podcasten kan du blandt andet høre om:

- Hvordan Anders Romare har arbejdet med at finde den rette balance mellem outsourcing og have de rette kompetencer og folk i firmaet. Og hvad der ligger bag ønsket om at hjemtage en række opgaver.

- Hvordan Novo Nordisks digitale ambitioner blandt andet handler om at få slutbrugerne involveret i de digitale værktøjer.

Vært på podcasten er Computerworlds chefredaktør, Lars Jacobsen.

Lyt herunder eller - eller lyt til den via iTunes | RSS | Spotify

Det er 16. gang, at prisen som Årets CIO uddeles i samarbejde med IDC og Dansk IT. Vinderen offentliggøres 16. september 2021.

Ud over Anders Romare er Jerrik Bagger fra COWI, Morten Holm Christensen fra COOP, Peer Omann fra Bunker Holdning og Rochus Ettinger Riisgaard fra Grønbech også nomineret.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S