"Gode klassiske driftdiscipliner går ikke af mode. Det skal man huske, når man begiver sig ind i den digitale verden"

Nomineret til titlen som Årets CIO 2021: Coop har sagt farvel til hardware med mere end 50 år på bagen - og goddag til moderne software og selvbetjeningsløsninger. Den manøvre kræver, at man har endnu mere styr på de gode enterprise-dyder, fortæller CIO Morten Holm.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Morten Holm Christiansen har været CIO i Coop siden 2018, hvor han har stået i spidsen for en digital transformation i milliardklassen.

Det handler blandt om en udskiftning af hele virksomhedens platform fra egenudviklede applikationer til et større SAP-system.

Det handler også om en opgradering af den fulde infrastrukturstack – og en udvikling af Coop-appen, der er downloadet mere end to millioner gange, samt etablering af en international softwarevirksomhed, som under navnet Lobyco markedsfører loyalitetsløsninger til retailere uden for Danmark.

Så Morten Holm Christiansen har haft travlt siden 2018 – og har det stadig. Og så er han en af de nominerede til Årets CIO 2021.

Derfor er han med i vores nomineringsspecial, hvor vi taler med kandidaterne til titlen som Årets CIO 2021.

I denne episode kan du blandt høre om:

- Hvordan Coop arbejder med den øgede standardiseringen inden for it - og den kulturrejse, som er nødvendig i forbindelse med skiftet.

- Hvor meget det korrekte enterprise-setup er afgørende, når en kundernes selvbetjening med en scan-og-betal-løsning aktiver over 40 tjenester hos Coop.

Vært er Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld.

Lyt herunder eller - eller lyt til den via iTunes | RSS | Spotify

Det er 16. gang, at prisen som Årets CIO uddeles i samarbejde med IDC og Dansk IT. Vinderen offentliggøres 16. september 2021.

Ud over Morten Holm Christiansen så er Peer Omann, Bunker Holding, Anders Romare fra Novo Nordisk, Jerrik Bagger fra COWI og Rochus Ettinger Riisgaard fra Grønbech også nomineret.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS