“Der har simpelthen været for få gråhårede medarbejdere involveret i den her udviklingsproces. Folk der ved, hvad der skal til”

"Vi havde ansat nogle unge mennesker i sandaler og med langt skæg for at bryde med det traditionelle it-setup. De her vakse unge mennesker fik også ret hurtigt bygget en supersmart applikation til virksomheden. Men den brager ned, da vi ruller den ud, og den fylder cirka 1,5 procent af alle transaktioner."

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Lidt mere end hver fjerde af transaktionerne i vores butikker sker gennem selvbetjening og altså ikke traditionelle kassebetjening. Vores ambition er, at det skal op på 50 procent, og det mener vi helt bestemt er realistisk.

Det er et genialt produkt, som blev udviklet i vores digitale område, som vi fysisk har skilt ud af vores teknologiområde. Her havde vi ansat nogle unge mennesker i sandaler og med langt skæg for at bryde med det traditionelle it setup.

De her vakse unge mennesker fik også ret hurtigt lavet en supersmart applikation til virksomheden. Men den brager ned, da vi ruller den ud - og den fylder cirka 1,5 procent af alle transaktioner.

Det slås vi med i tre til fire måneder med voldsom stor ustabilitet. Det er simpelthen den klassiske historie med, at produktet er genialt lavet med alle mulig moderne teknologirt og drevet i skyen, men den er bare ikke enterprise-ready.

Der har simpelthen været for få gråhårede medarbejdere involveret i den her udviklingsproces. Folk, der i 20 til 30 år har arbejdet med at forstå, hvad der skal til for at bygge en stabil drift, der kan skalere.

Vi måtte tilbage og lave arkitekturen fundamentalt om. Vi måtte i stedet have fat på nogle med flere grå hår og simpelthen basere produktet på gode klassiske drifts-discipliner.

Læren fra det er, at uanset teknologiudvikling, og hvad der kommer af værktøjer, så kommer klassiske driftsdiscipliner aldrig til at gå af mode. Det er værd at huske, når man bevæger sig ind i den der digitale verden.

Morten Holm Christiansen, CIO for Coop, og nomineret til Årest CIO 2021.

Du kan lytte til podcasten med Morten Holm Christiansen om hvordan Coops digitale stratgi ser ud.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo