“Der har simpelthen været for få gråhårede medarbejdere involveret i den her udviklingsproces. Folk der ved, hvad der skal til”

"Vi havde ansat nogle unge mennesker i sandaler og med langt skæg for at bryde med det traditionelle it-setup. De her vakse unge mennesker fik også ret hurtigt bygget en supersmart applikation til virksomheden. Men den brager ned, da vi ruller den ud, og den fylder cirka 1,5 procent af alle transaktioner."

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Lidt mere end hver fjerde af transaktionerne i vores butikker sker gennem selvbetjening og altså ikke traditionelle kassebetjening. Vores ambition er, at det skal op på 50 procent, og det mener vi helt bestemt er realistisk.

Det er et genialt produkt, som blev udviklet i vores digitale område, som vi fysisk har skilt ud af vores teknologiområde. Her havde vi ansat nogle unge mennesker i sandaler og med langt skæg for at bryde med det traditionelle it setup.

De her vakse unge mennesker fik også ret hurtigt lavet en supersmart applikation til virksomheden. Men den brager ned, da vi ruller den ud - og den fylder cirka 1,5 procent af alle transaktioner.

Det slås vi med i tre til fire måneder med voldsom stor ustabilitet. Det er simpelthen den klassiske historie med, at produktet er genialt lavet med alle mulig moderne teknologirt og drevet i skyen, men den er bare ikke enterprise-ready.

Der har simpelthen været for få gråhårede medarbejdere involveret i den her udviklingsproces. Folk, der i 20 til 30 år har arbejdet med at forstå, hvad der skal til for at bygge en stabil drift, der kan skalere.

Vi måtte tilbage og lave arkitekturen fundamentalt om. Vi måtte i stedet have fat på nogle med flere grå hår og simpelthen basere produktet på gode klassiske drifts-discipliner.

Læren fra det er, at uanset teknologiudvikling, og hvad der kommer af værktøjer, så kommer klassiske driftsdiscipliner aldrig til at gå af mode. Det er værd at huske, når man bevæger sig ind i den der digitale verden.

Morten Holm Christiansen, CIO for Coop, og nomineret til Årest CIO 2021.

Du kan lytte til podcasten med Morten Holm Christiansen om hvordan Coops digitale stratgi ser ud.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S