“Der har simpelthen været for få gråhårede medarbejdere involveret i den her udviklingsproces. Folk der ved, hvad der skal til”

"Vi havde ansat nogle unge mennesker i sandaler og med langt skæg for at bryde med det traditionelle it-setup. De her vakse unge mennesker fik også ret hurtigt bygget en supersmart applikation til virksomheden. Men den brager ned, da vi ruller den ud, og den fylder cirka 1,5 procent af alle transaktioner."

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Lidt mere end hver fjerde af transaktionerne i vores butikker sker gennem selvbetjening og altså ikke traditionelle kassebetjening. Vores ambition er, at det skal op på 50 procent, og det mener vi helt bestemt er realistisk.

Det er et genialt produkt, som blev udviklet i vores digitale område, som vi fysisk har skilt ud af vores teknologiområde. Her havde vi ansat nogle unge mennesker i sandaler og med langt skæg for at bryde med det traditionelle it setup.

De her vakse unge mennesker fik også ret hurtigt lavet en supersmart applikation til virksomheden. Men den brager ned, da vi ruller den ud - og den fylder cirka 1,5 procent af alle transaktioner.

Det slås vi med i tre til fire måneder med voldsom stor ustabilitet. Det er simpelthen den klassiske historie med, at produktet er genialt lavet med alle mulig moderne teknologirt og drevet i skyen, men den er bare ikke enterprise-ready.

Der har simpelthen været for få gråhårede medarbejdere involveret i den her udviklingsproces. Folk, der i 20 til 30 år har arbejdet med at forstå, hvad der skal til for at bygge en stabil drift, der kan skalere.

Vi måtte tilbage og lave arkitekturen fundamentalt om. Vi måtte i stedet have fat på nogle med flere grå hår og simpelthen basere produktet på gode klassiske drifts-discipliner.

Læren fra det er, at uanset teknologiudvikling, og hvad der kommer af værktøjer, så kommer klassiske driftsdiscipliner aldrig til at gå af mode. Det er værd at huske, når man bevæger sig ind i den der digitale verden.

Morten Holm Christiansen, CIO for Coop, og nomineret til Årest CIO 2021.

Du kan lytte til podcasten med Morten Holm Christiansen om hvordan Coops digitale stratgi ser ud.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job