CIO Peer Omann har ændret hele udviklingsindsatsen: "Det handler om at forretningen får hånden på kogepladen"

Nomineret til Årets CIO 2021: På få år har CIO i Bunker Holding, Peer Omann, femdoblet it-afdelingen, leveret digitale værktøjer og fået resten af virksomheden involveret i digitaliseringen. Hør hvordan Bunker Holdning har fået et it-løft her.

Artikel top billede

Peer Omann er CIO hos Bunker Holding. '

De seneste fire år har han stået i spidsen for den digitale strategi for selskabets mere end 1.000 ansatte, der er til stede i alle verdens tidszoner. Ambition er, at Bunker Holding Group IT skal være frontløber for digitale muligheder i bunker-branchen.

Og så er han en af de nominerede til Årets CIO 2021. Peer Omann var også nomineret i 2019 for sit arbejde med at flytte Bunker Holdings it-organisation i en ambitiøs retning. Det arbejde er han i den grad fortsat med, og derfor er han nomineret igen i år.

Så tillykke til Peer Omann som er med i denne specialudgave af Computerworld podcast, hvor vi kommer lidt tættere på alle de fem nominerede til Årets CIO, inden vi kårer en vinder 16. september.

I podcasten kan du blandt andet høre om hvordan Peer Omann har etableret nye fusionsteams med forretningen omkring “Customer Facing Innovation.” Teamet skal arbejde tæt sammen med kommercielle kunder i korte design-sprints for at kvalificere nye ideer på digitale produkter.

Værter på podcast er Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld og strategi- og ledelsesredaktør Jakob Schjoldager.

Lyt herunder eller - eller lyt til den via iTunes | RSS | Spotify

Det er 16. gang, at prisen som Årets CIO uddeles i samarbejde med IDC og Dansk IT. Vinderen offentliggøres 16. september 2021.

Ud over Peer Omann så er Anders Romare fra Novo Nordisk, Jerrik Bagger fra COWI, Morten Holm Christensen fra COOP og Rochus Ettinger Riisgaard fra Grønbech også nomineret.

Læses lige nu

    Aller Media A/S

    Developer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste iOS hacker?

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Legal Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil