CIO Peer Omann har ændret hele udviklingsindsatsen: "Det handler om at forretningen får hånden på kogepladen"

Nomineret til Årets CIO 2021: På få år har CIO i Bunker Holding, Peer Omann, femdoblet it-afdelingen, leveret digitale værktøjer og fået resten af virksomheden involveret i digitaliseringen. Hør hvordan Bunker Holdning har fået et it-løft her.

Artikel top billede

Peer Omann er CIO hos Bunker Holding. '

De seneste fire år har han stået i spidsen for den digitale strategi for selskabets mere end 1.000 ansatte, der er til stede i alle verdens tidszoner. Ambition er, at Bunker Holding Group IT skal være frontløber for digitale muligheder i bunker-branchen.

Og så er han en af de nominerede til Årets CIO 2021. Peer Omann var også nomineret i 2019 for sit arbejde med at flytte Bunker Holdings it-organisation i en ambitiøs retning. Det arbejde er han i den grad fortsat med, og derfor er han nomineret igen i år.

Så tillykke til Peer Omann som er med i denne specialudgave af Computerworld podcast, hvor vi kommer lidt tættere på alle de fem nominerede til Årets CIO, inden vi kårer en vinder 16. september.

I podcasten kan du blandt andet høre om hvordan Peer Omann har etableret nye fusionsteams med forretningen omkring “Customer Facing Innovation.” Teamet skal arbejde tæt sammen med kommercielle kunder i korte design-sprints for at kvalificere nye ideer på digitale produkter.

Værter på podcast er Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld og strategi- og ledelsesredaktør Jakob Schjoldager.

Lyt herunder eller - eller lyt til den via iTunes | RSS | Spotify

Det er 16. gang, at prisen som Årets CIO uddeles i samarbejde med IDC og Dansk IT. Vinderen offentliggøres 16. september 2021.

Ud over Peer Omann så er Anders Romare fra Novo Nordisk, Jerrik Bagger fra COWI, Morten Holm Christensen fra COOP og Rochus Ettinger Riisgaard fra Grønbech også nomineret.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S