“Da vi gik ind i det her, vidste vi godt, at vi nok kom til at sige farvel til nogle medarbejdere”

Nomineret til titlen som Årets CIO 2021: “Det er svært at finde den rigtige medarbejdersammensætning i en agil organisation. Da vi gik ind i det her, vidste vi godt, at vi nok kom til at sige farvel til nogle medarbejdere.”

Artikel top billede

Det er svært at finde den rigtige medarbejdersammensætning i en agil organisation. Da vi gik ind i det her, vidste vi godt, at vi nok kom til at sige farvel til nogle medarbejdere.

Der er nogle, som ikke synes, det er fedt at være i, og der er nogle, der gav det en chance, men alligevel ikke helt kunne finde sig til rette i den måde at arbejde på.

Det kræver, at man er nysgerrig på sine kolleger og deres arbejdsopgaver, så derfor har den omstilling også krævet noget udskiftning.

Andre steder har jeg hørt, det koster en udskiftning på 30 procent af medarbejderne.

Der er ingen tvivl om, at de medarbejderprofiler, vi kommer til at se på i fremtiden, skal kunne indgå i et team og være transparent omkring det, de laver.

Så du kommer aldrig til at lykkedes medmindre, du mestrer det sammen med den tekniske del.

Det er ikke helt nemt, og man skal i hvert fald være indstillet på at forandre sig, hvis man har været i it-branchen i mange år.

Det er nok nemmere for mange af de unge, der kommer direkte fra universiteterne, og som begynder at leve i den verden fra begyndelsen.

Lige nu er vi forholdsvist højt gearet, og derfor insourcer vi også mere, fordi vi ser en udfordring med nogle af de konsulenter, vi får ind.

Når vi har en organisation, der arbejder på den her måde, så oplever vi nogle gange at eksterne konsulenter egentlig bare gerne vil have at vide, hvad de skal lave. Det er ikke den kultur, vi dyrker.

Det er noget, man finder ud af i fællesskab i teamet.

Peer Omann, CIO hos Bunker Holding og nomineret til Årets CIO 2021.

Lyt også her til hele interviewet med Peer Omann om Bunker Holdings arbejde med at arbejde agilt.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job