“Da vi gik ind i det her, vidste vi godt, at vi nok kom til at sige farvel til nogle medarbejdere”

Nomineret til titlen som Årets CIO 2021: “Det er svært at finde den rigtige medarbejdersammensætning i en agil organisation. Da vi gik ind i det her, vidste vi godt, at vi nok kom til at sige farvel til nogle medarbejdere.”

Artikel top billede

Det er svært at finde den rigtige medarbejdersammensætning i en agil organisation. Da vi gik ind i det her, vidste vi godt, at vi nok kom til at sige farvel til nogle medarbejdere.

Der er nogle, som ikke synes, det er fedt at være i, og der er nogle, der gav det en chance, men alligevel ikke helt kunne finde sig til rette i den måde at arbejde på.

Det kræver, at man er nysgerrig på sine kolleger og deres arbejdsopgaver, så derfor har den omstilling også krævet noget udskiftning.

Andre steder har jeg hørt, det koster en udskiftning på 30 procent af medarbejderne.

Der er ingen tvivl om, at de medarbejderprofiler, vi kommer til at se på i fremtiden, skal kunne indgå i et team og være transparent omkring det, de laver.

Så du kommer aldrig til at lykkedes medmindre, du mestrer det sammen med den tekniske del.

Det er ikke helt nemt, og man skal i hvert fald være indstillet på at forandre sig, hvis man har været i it-branchen i mange år.

Det er nok nemmere for mange af de unge, der kommer direkte fra universiteterne, og som begynder at leve i den verden fra begyndelsen.

Lige nu er vi forholdsvist højt gearet, og derfor insourcer vi også mere, fordi vi ser en udfordring med nogle af de konsulenter, vi får ind.

Når vi har en organisation, der arbejder på den her måde, så oplever vi nogle gange at eksterne konsulenter egentlig bare gerne vil have at vide, hvad de skal lave. Det er ikke den kultur, vi dyrker.

Det er noget, man finder ud af i fællesskab i teamet.

Peer Omann, CIO hos Bunker Holding og nomineret til Årets CIO 2021.

Lyt også her til hele interviewet med Peer Omann om Bunker Holdings arbejde med at arbejde agilt.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

    QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo