“Da vi gik ind i det her, vidste vi godt, at vi nok kom til at sige farvel til nogle medarbejdere”

Nomineret til titlen som Årets CIO 2021: “Det er svært at finde den rigtige medarbejdersammensætning i en agil organisation. Da vi gik ind i det her, vidste vi godt, at vi nok kom til at sige farvel til nogle medarbejdere.”

Artikel top billede

Det er svært at finde den rigtige medarbejdersammensætning i en agil organisation. Da vi gik ind i det her, vidste vi godt, at vi nok kom til at sige farvel til nogle medarbejdere.

Der er nogle, som ikke synes, det er fedt at være i, og der er nogle, der gav det en chance, men alligevel ikke helt kunne finde sig til rette i den måde at arbejde på.

Det kræver, at man er nysgerrig på sine kolleger og deres arbejdsopgaver, så derfor har den omstilling også krævet noget udskiftning.

Andre steder har jeg hørt, det koster en udskiftning på 30 procent af medarbejderne.

Der er ingen tvivl om, at de medarbejderprofiler, vi kommer til at se på i fremtiden, skal kunne indgå i et team og være transparent omkring det, de laver.

Så du kommer aldrig til at lykkedes medmindre, du mestrer det sammen med den tekniske del.

Det er ikke helt nemt, og man skal i hvert fald være indstillet på at forandre sig, hvis man har været i it-branchen i mange år.

Det er nok nemmere for mange af de unge, der kommer direkte fra universiteterne, og som begynder at leve i den verden fra begyndelsen.

Lige nu er vi forholdsvist højt gearet, og derfor insourcer vi også mere, fordi vi ser en udfordring med nogle af de konsulenter, vi får ind.

Når vi har en organisation, der arbejder på den her måde, så oplever vi nogle gange at eksterne konsulenter egentlig bare gerne vil have at vide, hvad de skal lave. Det er ikke den kultur, vi dyrker.

Det er noget, man finder ud af i fællesskab i teamet.

Peer Omann, CIO hos Bunker Holding og nomineret til Årets CIO 2021.

Lyt også her til hele interviewet med Peer Omann om Bunker Holdings arbejde med at arbejde agilt.

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Business analyst (senior)

Region Sjælland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Sikkerhed | København

Identity Festival 2026 - København

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura