Digitale Nordjylland alt for løs i betrækket

Det Digitale Nordjylland har ikke fået optimalt udbytte af de 655 millioner kroner, der er blevet investeret. Projektet har været for ufokuseret og sigtet så bredt, at det er umuligt at afgøre, om målene er blevet nået. Nu åbner Nordjylland et nyt it-udviklingscenter, der skal fokusere skarpere. Staten bidrager med ni millioner kroner.

Nordjyllands Amt og de nordjyske kommuner lukker det ene it-projekt og åbner det andet.

Efter afslutningen af det fire år lange projekt Det Digitale Nordjylland åbner amtet og kommunerne i fællesskab Center for IT-Udvikling, der får til huse i de lokaler i Aalborg, hvor Det Digitale Nordjylland hidtil har holdt til.

Centeret får til opgave at videreføre arbejdet med udvikling af it i samfundet efter den netop afsluttede evalueringsrapport af Det Digitale Nordjylland, som Teknologisk Institut har udarbejdet.

Alt for ufokuseret
Her bliver fokusering et kodeord, for rapporten fastslår, at Det Digitale Nordjylland-projektet har været al for løs i koderne og har fokuseret for bredt til at kunne høste fuldt udbytte af de 655 millioner kroner, som projektet har kostet.

- Det Digitale Nordjylland har ikke været optimalt udformet med henblik på at maksimere effekterne af de investerede midler, hedder det i evalueringen.

Det tager amtsborgmester i Nordjyllands Amt, Orla Hav, til efterretning. Han peger på, at Det Digitale Nordjylland har været en bred satsning med mange temaer og projekter.

Det skal være anderledes med det nye center, som staten skyder ni millioner kroner i med speciel fokus på ni konkrete initiativer, som tæller it-anvendelse i små og mellemstore virksomheder, e-læring i virksomhederne, e-valg i Nordjylland og en række andre.

- Nu tager vi fat på en mere fokuseret indsats, der er rettet mod de store ændringer i de kommende år i både den offentlige og den private sektor, udtaler Orla Hav.

Svært at vurdere
Ifølge evalueringsrapporten er det svært at vurdere, om Det Digitale Nordjylland har indfriet målene, fordi målene har været flertydige og uklare.

De har blandt andet været at "fremme it-udviklingen og it-anvendelsen i Nordjylland" samt at "demonstrere netværkssamfundets muligheder".

Ifølge evalueringen er antallet af nordjyder med adgang til internettet vokset markant, ligesom internettet bliver brugt mere og mere. Men siden denne udvikling gælder hele landet, er det svært at fastslå, hvilken rolle projektet har spillet.

Til gengæld er Nordjylland foran, når det gælder udbredelsen af elektroniske systemer i kommunerne samt anvendelsen af XML i kontakten mellem kommuner og andre myndigheder. Rapporten vil ikke "afvise", at der her kan være en forbindelse med Det Digitale Nordjylland-projektet.

Det hedder dog også, at Det Digitale Nordjyllands i alt 89 forskellige projekter har bidraget til udvikling af ny viden, løsninger og kompetence-udvikling, og at de derfor generelt har bidraget til udviklingen.

Relevant link

Evalueringsrapporten fra Teknologisk Institut (pdf)

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS