Hver femte dansker forventer at blive ramt af identitetstyveri over det næste år

En stor del af danskerne har øjnene på cybersikkerhedstruslen i hverdagen. Alligevel er det de færreste, der følger gængse sikkerhedsråd.

Artikel top billede

Godt hver femte almene dansker mener, at det er sandsynligt at blive ramt af kreditkortsvindel eller identitetstyveri.

Dermed tyder noget på, at danskerne efterhånden har opdaget farerne ved at bevæge sig online.

Alligevel er mange af os uforsigtige på nettet, viser en undersøgelse fra sikkerhedsvirksomheden Mimecast.

18 procent svarer, at de anser det for sandsynligt eller meget sandsynligt, at de får deres identitet stjålet. Tilsvarende vurderer 21 procent, at det er sandsynligt, at de bliver ofre for kreditkortsvindel.

"Tallene peger med al tydelighed på, at it-kriminalitet er blevet en del af vores hverdag, og konsekvenserne kan være omfattende," lyder det fra Niels Frederiksen, der er ekspert i Mimecast.

"Særligt identitetstyveri kan få alvorlige følgevirkningerne, så det er umiddelbart positivt, at så mange danskerne er ydmyge over for truslerne og mener, at de kan være i farezonen."

Identitetstyveriet kan blandt andet ske ved, at ofret afgiver personlige oplysninger som navn, bankoplysninger og i værste fald dit CPR-nummer. Med de oplysninger har bagmanden mulighed for at oprette falske bankkonti og optage lån i ofrets navn og have enorme økonomiske implikationer for offeret.

Vi frygter det men handler ikke på det

Trods så stor bevågenhed på it-truslen i befolkningen, er det de færreste, der tager deres forholdsregler, viser Mimecasts undersøgelse.

Mails er en af de primære veje til at udføre cyberangreb, og her hersker der udbredt uforsigtighed.

24 procent af de adspurgte følger eksempelvis ikke de gængse råd i forhold til at spotte en trussel – blandt andet at tjekke for stavefejl i mailens tekst eller kigge på mailadressen, som i langt de fleste tilfælde vil fremstå kryptisk.

Derudover tøver alt for få med at åbne mails fra venner, familiemedlemmer og virksomheder, som de har tiltro til.

En tendens som Niels Frederiksen kalder "alarmerende":

"Mails er den primære kilde til alt fra ransomware til phishing, så den bedste måde at undgå både kreditkortsvindel og identitetstyveri på nettet er ved at være ekstremt kritisk, når man åbner sin mailindbakke."

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Jyske Bank

    Product Owner til ESM

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS