Nye strømsvigt i dansk internet-knudepunkt

Virksomheder over hele landet har både torsdag og fredag oplevet problemer med deres internetforbindelser, fordi det danske internet-knudepunkt, DIX'en i Lyngby, igen har været ramt af strømafbrydelse. DIX'en har ingen nødstrømsanlæg, og det vækker vrede hos kunderne.

En strømafbrydelse hos elselskabet Nesa har torsdag og fredag ført til afbrudte internetforbindelser hos virksomheder over hele landet, som direkte eller indirekte benytter det danske internetknudepunkt, DIX'en.

Det samme skete for mere end et år siden, da hele Østdanmark blev lagt ned af en strømafbrydelse. Her tog det en halv time før batteribackup'en løb tør, mens det er uklart, hvor længe batterierne varede denne gang.

Sidste år var der stor kritik af det statslige it-selskab Uni-C for ikke at have investeret i et nødstrømsanlæg, men der er ingen forandring sket siden.

Har ikke lært af det

- Det er så utroligt, at de ikke har lært af det sidste gang og fået redundant strøm, siger Andreas Cavling, administrerende direktør i den lille netværksleverandør Zen Systems.

DIX'en kaldes Danmarks internetknudepunkt, fordi det er i lokalerne i Lyngby, at de større internetudbydere i Danmark er forbundet med hinanden.

Strømmen leveres af en højspændingsledning fra Nesa, og DIX'en var derfor uden strøm, da Nesa i går fra klokken 17.03 til 19.18 oplevede en fejl i elselskabets højspændingssystem.

Det gik blandt andet ud over kunderne hos Zen Systems - heriblandt fem elselskaber - som var uden forbindelse til internettet.

Zen Systems betaler 20.000 kroner hvert kvartal for at leje to kvadratmeter i DIX'en af Uni-C. Hertil kommer et årligt gebyr på 20.000 kroner.

Folk derude hele natten
- Så det kræver, at vi er nødt til at tage ud til Lyngby og sikre, at alt udstyret er, som det skal være. Vi havde folk derude hele natten, og lige da de tog hjem, så gik det hele ned igen, fortæller Andreas Cavling.

Den anden strømafbrydelse kom fredag middag - fra omkring klokken 11.20 til 12.20 - og skyldtes en fejl i en transformer på Danmarks Tekniske Universitet, hvor Uni-C holder til.

Efter de seneste strømafbrydelser har Zen Systems besluttet sig for også at indgå aftale med netværksleverandøren Interxion, der efterhånden har etableret sig som et alternativ til DIX'en.

- Alle de de selskaber, der mødes på DIX'en, mødes efterhånden også ude ved os. Vi har alle store og mellemstore teleudbydere repræsenteret, fortæller Peter Bank, administrerende direktør for Interxion.

De fleste af kunderne hos Interxion oplevede derfor ingen afbrydelser, da strømmen til DIX'en gik.

Selskabet har det seneste halve år arbejdet på at gøre sig til et fuldgyldigt alternativ til DIX'en og vil næste forår lancere en ny teknisk platform, som gør det muligt for kunderne at udveksle trafik på samme måde som hos DIX'en.

To dieselgeneratorer

Derudover har Interxion investeret i to dieselgenerator og to UPS'er - batteridrevne strømforsyninger - for at sikre strømmen i tilfælde af strømafbrydelser.

- Vi har haft flere strømsvigt i området, hvor vi bare har kørt videre, siger Peter Bank.

Da Computerworld Online sidste år talte med Uni-C's divisionsdirektør Martin Bech var selskabet ikke klar til at investere i en dieselgenerator, som kan køre i tilfælde af længerevarende strømudfald.

Ifølge Computerworld Onlines oplysninger har Uni-C siden forsøgt at samle opbakning blandt kunderne til at hæve priserne mod at investere i et nødstrømsanlæg, men det er ikke lykkedes.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Uni-C.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job