Fik nok af ulønnet open source-arbejde – nu saboterer han det værk, som millioner af mennesker anvender dagligt

En open-source-udvikler har fået nok af at understøtte sin bredt anvendte kode i to af de mest udbredte Javascript-biblioteker uden at få en krone for det.

Artikel top billede

(Foto: Maciej Cielma)

Open source-udvikleren Marak Squires har fået nok af at understøtte det arbejde, som han i årevis han udøvet ved at vedligeholde to bredt anvendte open source-Javascript-biblioteker: ’faker.js’ og ’colors.js’.

I protest har han saboteret de to GitHub-biblioteker, som næsten 20.000 af projekter er afhængige af, og som i alt hentes over hundrede millioner gange om måneden.

Det skriver netmediet Bleeping Computer.

I stedet for at udføre deres vanlige opgave fra seneste ukorrumperede version (faker.js version 5.5.3 og colors.js versoin 1.4.0) vil de to saboterede biblioteker i stedet kendes som version 6.6.6 og give brugerne en blanding af volapyk og ordene ’LIBERTY’ gentaget flere gange på skærmen.

I dokumentationen til faker.js har udvikleren også indlejret referencer, der leder til konspirationsteorier til hacktivisten Aaron Schwartz’ død. Han tog i 2013 sit eget liv ovenpå et stort søgsmål for sin aktivisme, hvor han gjorde millionvis af videnskabelige artikler frit tilgængelige.

Kræver sekscifret kompensation

Hvorfor Marak Squires valgte at sabotere sit værk er ikke blevet røbet af manden selv.

Tidligere opslag fra november 2020 giver dog klare indikationer om, at han oparbejdede en vrede mod blandt andet de store Fortune 500 virksomheder, som nyder af frugterne af hans værk uden at give tilbage til open source-fællesskabet.

Allerede dengang truede han med, at han ikke længere ville understøtte store koncerner med hans gratis arbejdskraft og opfordrede kommercielle aktører til enten at betale ham en seks-cifret hyre årligt eller at ’forke’ projektet til en selvstændig størrelse.

”Med al ære og respekt, så har jeg ikke tænkt mig at understøtte Fortune 500 (og andre mindre virksomheder) med min gratis arbejdskraft. Mere er der ikke at sige til det,” lød hans besked på Githubs forum.

Open-source svagheder

Marak Squires handlinger sætter lys på de moralske og finansielle dilemmaer, der kan ramme open source-udviklere, som ingen tak får for de værktøjer, de udvikler og stiller til fri disposition, noteret netmediet The Verge.

Når et hav af hjemmesider, tjenester og apps beror på enkelte udvikleres gratis arbejde og ressourcer, åbner det op for problemer som dem, der fulgte i kølvandet på Heartbleed-sårbarheden og Log4j sårbarheden, som begge udnyttede sikkerhedshuller i open source- software.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S