Morgen-briefing: Jeff Bezos fjerner historisk bro i Holland til sin yacht / Visma køber dansk Microsoft-konsulenthus / Nyt datacenter skal bygges på havnen i Aalborg

Jeff Bezos fjerner historisk bro i Holland til sin yacht. Visma køber dansk Microsoft-konsulenthus. Nyt datacenter skal bygges på havnen i Aalborg. Antallet af daglige Facebook-brugere falder for første gang.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Tiden er kommet til ugens sidste morgen-briefingen denne fredag morgen.

Vi tager en sidste tur rundt om dagens korte it-nyheder inden morgen-briefingen tager et par fridage hen over weekenden og vender tilbage med fornyet styrke mandag.

Jakob Schjoldager har igen i dag ansvaret for ordene herunder.

Jeff Bezos fjerner historisk bro i Holland til sin yacht

Amazon-stifteren betaler for at få demonteret en bro i den hollandske storby Rotterdam.

Broen står i vejen for, at Jeff Bezos’ 40 meter høje og 127 meter lange yacht, der er blevet bygget på et skibsværft i byen for 3,2 milliarder kroner, kan komme forbi.

Det skriver Ritzau.

Den hollandske bro er bygget 1878, og blev i 2017 gennemrenoveret. Herefter lovede byens byråd ikke at røre mere ved broen.

Derfor har det skabt kritik af byens borgmester, at Jeff Bezos, der er verdens tredje rigeste mand, alligevel kan få lov til at demontere den historiske bro.

Visma køber dansk Microsoft-konsulenthus

Det københavnske konsulenthus Two-Many er blevet købt af Visma, der vil styrke sin position inden for danske Microsoft-kunder.

“Vi oplever, at vores kunder efterspørger endnu bredere leverancer fra os end det, som vi leverer i dag, og samtidigt ser vi, at Microsofts forskellige løsningsområder smelter mere og mere sammen. Det stiller yderligere krav til os som leverandør, og derfor sikrer vi nu, at vi kan imødekomme disse behov og blive en strategisk samarbejdspartner for vores kunder på tværs af deres Microsoft it-landskab“, siger Lars Berthelsen, direktør for Custom Solutions Divisionen i Danmark.

Two-Many er stiftet af Mads Møgelvang Nielsen og Anders Borgels Olsen, der indtil nu har været ejere af selskabet, der beskæftiger sig med Azure, Dynamics 365 CE og Power Platformen.

“Vi ser en række store synergier ved at blive en del af Visma-familien. Vores fokus og kompetencer på Power Platformen, Dynamics 365 CRM og Azure ser vi som et perfekt match med Vismas tilgang og adgang til markeder, kunder og udviklingsmuligheder for vores medarbejdere,” siger direktør i Two-Many Mads Møgelvang Nielsen.

Nyt datacenter skal bygges på havnen i Aalborg

It-virksomheden Netic åbner et nyt datacenter på havnen i Aalborg. Datacenteret kommer til at køre på ren vindmøllestrøm og kommer til at sende overskudsvarmen ud på fjernvarmenettet.

Det er selskabets fjerde datacenter i Danmark, og kommer til at fylde 1.000 kvadratmeter i den nordjyske havn.

“Vi driver en lang række infrastrukturkritiske systemer og sundhedsapplikationer, som kræver stor kapacitet. Derfor har vi længe set frem til at kunne tage det nye datacenter i brug, og det er vi glade for, nu bliver en realitet om få måneder,” fortæller CEO hos Netic, Steen Jensen.

Antallet af daglige Facebook-brugere falder for første gang

For første gang i selskabets historie kan verdens største sociale medie, Facebook, notere et fald i antallet af brugere.

Det viser moderselskabet Metas seneste regnskab, der generelt bød på flere skuffelser for Mark Zuckerbergs kæmpeselskab.

Antallet af daglige brugere faldt med en halv million i de sidste tre måneder af 2021.

Selskabet har dog fortsat 1,93 milliarder mennesker kloden over, der hver dag åbner Facebook, skriver The Washington Post.

Nyheden har også ramt aktiemarkedet. 20 procent faldt selskabet i værdi efter Meta præsenterede sit regnskab for 2021.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS