SSD-priserne stiger igen om lidt: 6,5 milliarder gigabyte ssd-lager er gået op i røg

En kontaminationsfejl i produktionsanlægget hos klodens førende ssd-producent betyder, at udbuddet heller ikke kommer til at matche efterspørgslen i den nærmeste fremtid.

Artikel top billede

Komponent-manglen og chip-tørken ser ud til at blive værre i en stribe afgørende lager-komponenter.

En graverende produktionsfejl hos lager-giganten Western Digital betyder, at fremstillet 6,5 milliarder gigabyte ssd-lager må skrottes.

Ifølge analysehuset Trendforce betyder fejlen, at såkaldte NAND-kredsløb, der udgør den væsentligste bestanddel i ssd-lager, vil blive mellem fem og 10 procent dyrere end nu.

Det skriver analysehuset i en meddelelse.

Trendforce estimerede tidligere på året, at det globale prisniveau stod til at stagnere eller dale let i løbet af starten af 2022. Produktionsfejlen får nu selskabet til at spå, at priserne vil stige med op til ti procent i andet kvartal 2022.

Western Digital og partnerselskabet Kioxia tegner sig for sammenlagt 32,5 procent af verdenens NAND-produktion.

Forurening fik katastrofale følger
Bag produktionsfejl hos WDC er en kontaminationsfejl i 3D NAND-anlægget, der fik skadet omkring 6,5 exabytes NAND-chips.

For den førende ssd-producent betyder det et fald i produktionen på 13 procent for hele indeværende kvartal og tre procent for hele 2022 produktionen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS