Efter 16 års juridisk tovtrækkeri: Intel dømt i historisk EU-sag - skal betale milliardbøde

EU's næsthøjeste retsinstans har efter 16 års juridisk tovtrækkeri givet Kommissionen medhold i sagen mod Intel for konkurrenceforvridende aftaler med flere store pc-producenter.

Artikel top billede

(Foto: Clément Proust/Pexels)

Efter næsten to årtiers juridisk tovtrækkeri har Den Europæiske Unions Domstol givet Europa-Kommissionen medhold i en af de mest langtrukne konkurrencesager i europæisk tech-historie.

Intel må nu til lommerne og betale en bøde på 237 millioner euro, svarende til godt 1,8 milliarder kroner, for at have brugt ulovlige midler til at presse konkurrenten AMD ud af markedet.

Afgørelsen fra Den Europæiske Unions Domstol slår fast, at Intel i perioden op til 2009 betalte store pc-producenter som HP, Acer og Lenovo for at udskyde eller droppe lanceringen af computere med AMD-processorer.

Ifølge Kommissionen udgjorde denne praksis en alvorlig forvridning af konkurrencen på processormarkedet og udgjorde brud på EU's konkurrenceregler, lyder det.

Sag i flere dele

Den oprindelige sag blev rejst af Europa-Kommissionen helt tilbage i 2009, hvor Intel fik en rekordstor bøde på 1,06 milliarder euro.

Dengang var det den største konkurrencebøde i EU's historie.

Bøden dengang blev givet på grundlag af to primære årsager.

Dels de direkte aftaler med pc-producenter om at begrænse AMD's markedsadgang samt for de såkaldte loyalitetsrabatter, hvor Intel gav skjulte rabatter til partnere, hvis de forpligtede sig til udelukkende eller hovedsageligt at bruge Intels chips.

I 2022 annullerede Retten størstedelen af bøden med henvisning til, at EU-Kommissionen ikke i tilstrækkelig grad havde bevist, at rabatordningerne havde haft konkurrenceskadelig effekt.

Samtidig genoplivede Kommissionen den del af sagen, der handlede om de direkte aftaler med pc-producenter og tildelte i den forbindelse Intel en ny bøde på 376 millioner euro i 2023.

Det er denne afgørelse, som Retten nu i vidt omfang har stadfæstet, dog med en reduktion til 237 millioner euro i stedet for de 376 millioner euro, som bøden lød på tidligere.

Intel har mulighed for at anke sagen videre til EU-Domstolen, men har endnu ikke meldt ud, om det bliver aktuelt.

Ifølge Reuters overvejer selskabet fortsat sine juridiske muligheder.

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect